logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Rozbudowa ul. Kujawskiej. Plany z długą historią. Raport nr 12




W piątek (15 lutego) rozpoczynają się prace rozbiórkowe przy ul. Toruńskiej 4-6. Pierwsze plany związane z budową torowiska tramwajowego na Wzgórze Wolności i Wyżyny liczą już 50 lat.


Część prac przeprowadzono z wyprzedzeniem. Dotyczyły one wycinek drzew i krzewów kolidujących z nowymi jezdniami i torowiskiem. Poza tym na zlecenie ADM rozebrano kamienicę przy Zbożowym Rynku 3. Teraz w ramach zamówienia związanego z rozbudową ulicy wyburzone zostaną obiekty przy ul. Toruńskiej 4-6 i Kujawskiej 53-61 (pomiędzy jezdniami). W związku z planowanymi pracami wygrodzono już część przyległego terenu i jezdni na ul. Toruńskiej. W trakcie prowadzonych prac warto zachować większą ostrożność w obrębie ronda Bernardyńskiego. Wykonawcy biorą zawsze pod uwagę konieczność czasowego rozszerzenia strefy bezpieczeństwa. Kurz może też chwilowo pogarszać widoczność. W miejscu wyburzonych budynków i parkingu powstanie zaplecze budowy. Następnie  ruszą prace przy przebudowie niezbędnego uzbrojenia i pierwsze roboty ziemne.

 

Arteria z dawnego Zachemu na Błonie

Pierwsze pomysły związane z budową linii tramwajowej na ul. Kujawskiej pojawiły się na przełomie lat 60. i 70 . XX wieku. Były one związane z powstaniem osiedla Wyżyny. Program nowego układu komunikacyjnego Bydgoszczy z 1970 roku uwzględniał budowę linii tramwajowej na osiedle Wyżyny oraz jej przedłużenie wzdłuż ul. Wojska Polskiego do ul. Kujawskiej z zejściem w dół do centrum miasta.  Rok później Miejska Radę Narodową zatwierdziła dokument, który zakładał nie tylko budowę nowego połączenia tramwajowego, ale również tzw. Arterii Średnicowej od dawnego Zachemu do placu Poznańskiego (obecne ulice Wojska Polskiego i część Solskiego). Torowisko od węzła Szarych Szeregów do Magnuszewskiej powstało w 1975 roku. W 1984 roku wydłużono je do ul. Karpackiej. W latach 90. powstała jezdnia w kierunku ul. Szubińskiej (ul. Solskiego).



Przełom - unijne wsparcie

W kolejnych latach kilkukrotnie próbowano przygotować budowę stosunkowo niewielkiego odcinka torów o długości około 600 metrów, ale wyjątkowo ważnego dla sprawnej komunikacji. Największym wyzwaniem była stosunkowa duża różnica wysokości terenu i związane z tym koszty zadania. Kluczowym momentem dla uruchomienia tej inwestycji było zapewnienie unijnego finansowania w 2014 roku (Kontrakt Terytorialny). Pozwoliło to sfinalizować prace projektowe, przeprowadzić konsultacje społeczne, ogłosić przetarg na budowę i wybrać wykonawców zadania, którzy rozpoczęli pracę.



Ważne liczby:

  • Koszt prac budowlanych na Kujawskiej: 167 mln zł
  • Koszt 15 nowych długich Swingów: 118 mln zł
  • Gwarancja: 8 lat
  • Liczba pasów ruchu – 5 (2 w górę, 3 w dół w tym buspas)
  • Długość rozbudowywanych odcinków dróg – około 2 km