logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Park na skarpie gotowy do rewaloryzacji




Zakończyły się prace nad projektem rewaloryzacji kolejnego bydgoskiego parku. Tereny na skarpie Wzgórza Wolności od Kujawskiej do stadionu ponownie mają stać się zielonym tarasem widokowym zachęcającym do spacerów.

Park na Wzgórzu Wolności

Projekt zakłada  przede wszystkim utrzymanie obecnych funkcji parku. Ma być miejscem odpoczynku i spacerów. Na koronie skarpy ścieżka parkowa będzie  pełnić również rolę tarasu widokowego. W miejscach przy stromych zboczach staną balustrady. Zaplanowano utrzymanie mineralnych nawierzchni ograniczonych krawężnikami. Poza tym wprowadzone zostaną nowe elementy takie jak ekspozycje ciekawych roślin oraz elementy małej architektury. Zaplanowano ustawienie ławek, koszy na śmieci, stojaków na rowery, stolika do gry w szachy. Aleją parkową będzie można poruszać się także rowerem. Cześć ciągu będzie wytyczona jako ścieżka pieszo rowerowa, a część jako droga dedykowana rowerzystom. Wykonane zostanie oświetlenie Na tablicach opisane zostaną ciekawe rośliny, zwierzęta i zjawiska występujące na terenie parku.  Na drzewach zawisną dodatkowe budki lęgowe dla ptaków, nietoperzy, zaprojektowano też tak zwane hotele dla owadów.

Oprócz przywrócenia istniejącemu układowi zieleni wartości użytkowo-estetycznych, najistotniejszą zmianą w stosunku do stanu istniejącego jest rozszerzenie obszaru zagospodarowania skomponowaną zielenią parkową do wyznaczonych granic korony skarpy, przy jednoczesnym zapewnieniu właściwej ochrony narażonej na erozję górnej krawędzi zbocza. Umocnione zostanie zbocze skarpy narażone na erozję. Zmieni się też szata roślinna. Wprowadzone zostaną nowe nasadzenia drzew i krzewów. Część porośniętych obecnie roślinnością ruderalną polan otrzyma charakter kwitnących łąk.                 

Miasto dysponuje już pozwoleniem na budowę.  Na rewaloryzację parku złożony zostanie wniosek o dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (rozwój terenów zieleni w miastach i ich obszarach funkcjonalnych). Zadanie zostanie uruchomione po zagwarantowaniu wsparcia ze środków unijnych.

Korzystając z tego wsparcia, koszt infrastruktury parkowej nie powinien przekroczyć 30 procent wartości kosztów kwalifikowalnych całego przedsięwzięcia.  Dlatego  większość działań będzie związana ze wzbogaceniem i uporządkowaniem szaty roślinnej oraz stabilizacją skarpy. Projekt zarezerwował jednak miejsce pod rozszerzenie infrastruktury parkowej w przyszłości o kolejne elementy takie jak na przykład plac zabaw, siłownia czy platforma widokowa.