logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Nowe Swingi i Mercedesy dla Bydgoszczy
W zajezdni tramwajowej przy ul. Toruńskiej jest już pierwszy z 18 zamówionych przez miasto nowoczesnych „Swingów”. Za miesiąc po testach wyjedzie na trasę. Podpisana została też umowa na zakup 10 przegubowych autobusów Mercedes.


Umowa na zakup 18 nowych tramwajów do obsługi tras na ulicach Kujawskiej i Wojska Polskiego została podpisana wiosną tego roku. Zgodnie z nią pierwsze 3 pojazdy wyjadą na bydgoskie tory do końca października. Pierwszy skład został już dostarczony do zajezdni tramwajowej przy ul. Toruńskiej, gdzie przechodzi szereg testów. Regularne kursy zacznie pod koniec września.

Warto dodać, że zwarta z firmą PESA umowa zakłada możliwość rozszerzenia zamówienia. Obecnie negocjowane jest jeszcze dokupienie dodatkowych trzech składów 3-członowych. Za podstawową część zamówienia obejmująca 18 pojazdów zapłacimy 141 mln zł.Do Bydgoszczy w najbliższych miesiącach zaczną trafiać też nowe autobusy marki Mercedes Conecto. To efekt podpisanej w środę (30 sierpnia) umowy z firmą EvoBus na dostarczenie 10 „przegubowców”. Zamówienie jest warte 14 mln zł. Wszystkie autobusy będą fabrycznie nowe i spełnią normę emisji spalin Euro 6. Pojazdy będą wyposażone w klimatyzację, niską podłogę w całej przestrzeni pasażerskiej,  rozkładane rampy ułatwiające podróże osobom niepełnosprawnym, bezprzewodowy Internet, czytelną informację pasażerską oraz system zapowiedzi przystanków, a także porty USB do ładowania telefonów i tabletów. EvoBus ma na realizację zamówienia czas do lutego 2018 roku. Z początkiem roku spółka sfinalizowała natomiast wcześniejsze zamówienie polegające na zakupie 11 pojazdów.

Komfort podróżowania miejską komunikacją zdecydowanie poprawił się w ostatnich latach. Przełomem było przyjęcie przez miasto w 2013 roku "Planu zrównoważonego rozwoju transportu publicznego" ( planu transportowego) i zakup większej liczby nowoczesnych pojazdów. Zgodnie z zapisami planu nowy tabor musi być nie tylko niskopodłogowy, ale również klimatyzowany.

Nowy tabor w liczbach:

- 18 tramwajów Swing wartych 141 mln zł
- 10 autobusów Mercedes wartych 14 mln zł