logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Nowe brzegi Starego Kanału Bydgoskiego




W najbliższych miesiącach powstanie projekt niezbędny do wykonania nowych umocnień brzegów Starego Kanału Bydgoskiego pomiędzy śluzami przy ul. Wrocławskiej i Czarnej Drodze. Na zmianach w sąsiedztwie Kanału zależy też coraz bardziej mieszkańcom, którzy w jego sąsiedztwie widzą najlepsze miejsce na lokowanie inwestycji finansowanych z Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.


Park nad Starym Kanałem Bydgoskim to jeden z największych terenów zieleni w mieście. Jego początki sięgają 1802 kiedy Ernst Conrad Peterson rozpoczął nasadzenia alejowe drzew wzdłuż Kanału, później zadrzewianie było kontynuowane w latach 30-tych XIX wieku. W latach międzywojennych był jednym z najpopularniejszych miejsc spędzania wolnego czasu przez bydgoszczan. Park najmocniej podupadł po wojnie. W 1971 roku zasypano część Kanału pomiędzy ulicami Grottgera i Wrocławską. Dopiero w latach 90. XX wieku rozpoczęto pierwsze działania związane z rewaloryzacją tych terenów.

W najbliższych miesiącach planowane jest opracowanie dokumentacji niezbędnej do rozpoczęcia prac przy umocnieniu obu brzegów pomiędzy ulicami Wrocławską i Czarna Droga. Zostaną one na nowo ustabilizowane drewniana palisadą. Na realizację prac budowlanych zamierzamy pozyskać dofinansowanie m. in z Ministerstwa Kultury i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Zakładamy, że pierwsze roboty ruszą w przyszłym roku.

W ostatnich latach kilka nowych inwestycji nad Kanałem Bydgoskim realizowano w oparciu o Bydgoski Budżet Obywatelski. W ten sposób powstały m.in. place zabaw, wybieg dla psów oraz  plac do Street workoutu (kalisteniki) przy Nakielskiej. W tym roku na Miedzyniu otwarto też przy ul. Spacerowej ścieżkę zdrowia. Przygotowywana jest  tez koncepcja uporządkowania zieleni  na odcinku od Głogowskiej do Krośnieńskiej. Wstępnie planowane jest tam dosadzenie nowych drzew i krzewów oraz ustawienie małej architektury (na przykład ławek, stolików itp). Wygodne dojście ma być dobudowane do Kanału od strony ul. A. Kamińskiego na Flisach.
W najbliższych latach przy pracach w Parku nad Starym Kanałem mogą być też wykorzystywane elementy koncepcji programowo-przestrzennej, która powstała podczas rewitalizacji terenów pomiędzy Rondem Grunwaldzkim i ul. Wrocławską. Szereg nowych projektów zgłosili też mieszkańcy w trakcie naboru zadań do Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego, m.in. tor do jazdy wyczynowej na rowerze, nasadzenia drzew, odbudowę sadów, czy modernizacje placu zabaw przy Nakielskiej. Obecnie trwa weryfikacja wszystkich pomysłów, a bydgoszczanie najlepsze wskażą w trakcie głosowania, które odbędzie się od 1 do 31 października.

Warto wiedzieć
W 2005 roku zespół Kanału Bydgoskiego został wpisany do rejestru zabytków. Na terenie parku rośnie 25  drzew ustanowionych pomnikami przyrody, co daje mu pierwsze miejsce wśród bydgoskich parków.