logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Trwa wielkie święto nauki
23 maja (środa) oficjalnie zainaugurowano kolejną edycję Bydgoskiego Festiwalu Nauki. Jak co roku, wybrane wydarzenia można wybierać spośród 7 ścieżek tematycznych: artystycznej, humanistycznej, nauk o zdrowiu, nauk ścisłych, przyrodniczej, społecznej i technicznej.


Bydgoski Festiwal Nauki jest imprezą popularnonaukową, organizowaną co roku przez środowiska akademickie oraz środowiska pozauczelniane. Festiwal odbywa się od 2010 roku i każda kolejna edycja udowadnia, że nauka nie jest nudna. Maksymą Festiwalu jest hasło: „Złap bakcyla nauki”. Dzięki zaangażowaniu pracowników naukowo-dydaktycznych, studentów, partnerów bydgoskich uczelni uczestnicy Festiwalu mogą przekonać się, jak bardzo inspirująca i fascynująca jest nauka.

Podczas oficjalnej inauguracji dziewiątej edycji Bydgoskiego Festiwalu Nauki można było wysłuchać wykładu prof. dr hab. Karola Kacprzaka z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu dotyczącego chemii miłości.

 

Prezydenta Rafała Bruskiego podczas uroczystości reprezentowała Maria Wasiak – jego zastępczyni.

Celem Festiwalu jest popularyzacja nauki, kultury i sztuki, promocja wśród mieszkańców Bydgoszczy i regionu najważniejszych osiągnięć naukowych, technicznych, a także rozbudzenie zainteresowań szeroko rozumianą kulturą i sztuką.

Na uroczystej gali odbył się także koncert zespołu Future Folk, który wykonuje muzykę elektroniczną połączoną z folkiem góralskim.

Bydgoski Festiwal Nauki jest największym tego typu wydarzeniem w Bydgoszczy. W gronie organizatorów są: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy, Wyższa Szkoła Gospodarki, Collegium Medicum UMK oraz Bydgoska Szkoła Wyższa. Warto zaznaczyć, ze do współpracy przy tworzeniu oferty programowej zgłasza się wiele jednostek zewnętrznych, takich jak np. uczelnie wyższe, szkoły, biblioteki, instytucje kultury, straż pożarna, policja czy firmy prywatne, stowarzyszenia, fundacje. Ta odbywająca się w ciągu kilku dni impreza oparta jest na projektach
z przeróżnych dziedzin nauki, prowadzonych we wszystkich możliwych formach (wykłady, warsztaty, pokazy, eksperymenty, dyskusje panelowe, wystawy, koncerty). Oferta programowa podzielona jest na ścieżki tematyczne: humanistyczną, przyrodniczą, społeczną, nauk ścisłych, artystyczną, techniczną oraz ścieżkę medyczną i nauk o zdrowiu.

Prezydent Rafał Bruski objął wydarzenie patronatem honorowym.

Bydgoski Festiwal Nauki trwa od 23 do 27 maja. Więcej informacji: TUTAJ.