logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Odkryj tajemnice Rejewskiego – ścieżka edukacyjna o wybitnym kryptologu
Marian Rejewski ma już w Bydgoszczy swoją ławeczkę, tablicę pamiątkową i mural. Teraz powstała gra miejska „Tajemnice Rejewskiego”, dzięki której uczestnicy dowiedzą się wielu interesujących rzeczy z życia bydgoskiego matematyka.


Grę miejską zaprezentowano po raz pierwszy w piątek 27 października na ul. Gdańskiej 10, w miejscu, gdzie kilka dni temu ukończony został mural poświęcony temu wybitnemu matematykowi. Gra pełni rolę ścieżki edukacyjnej dla dzieci i młodzieży.
Po raz pierwszy zagrali w nią uczniowie I i VIII Liceum Ogólnokształcącego, a także uczniowie Zespołu Szkół nr 24.

 

„Tajemnice Rejewskiego” to gra turystyczno-edukacyjna, przygotowana dla każdej grupy wiekowej, (zawiera zróżnicowane zadania do wykonania w miejskiej przestrzeni). Fabuła gry została oparta o wątki działania wywiadu. Uczestnicy wcielają się w postać agentów odkrywających nazwę jednego z urządzeń, które pomogło kryptologowi rozszyfrować kod ENIGMY. Aby rozwiązać zagadkę uczestnicy powinni rozwiązać  9 zadań oraz odwiedzić miejsca, w których został upamiętniony Marian Rejewski (te są opisane w fabule gry).

Gra rozpoczyna się przy ul. Wileńskiej 6, w domu, w którym mieszkał Rejewski, a kończy przy ul Gdańskiej 10 (przy muralu). Maksymalny czas wykonania wszystkich zadań – 2 godziny. Trasa wiedzie przez m. in. I Liceum Ogólnokształcące, Muzeum Wojsk Lądowych czy Instytut matematyki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

Gra będzie dostępna w Muzeum Okręgowym i w Miejskim Ośrodku Edukacji Nauczycieli oraz na stronach internetowych tych instytucji. Gra zostanie także udostępniona wszystkim szkołom.