logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Laboratoria w bydgoskich szkołach dla przyszłych energetyków i budowniczych




Najnowsze stanowiska badawcze, mini elektrownie wiatrowe i kolektory ciepła – to tylko cześć wyposażenia nowoczesnych „Laboratoriów Czystej Energii”, które mają powstać w dwóch bydgoskich szkołach. Właśnie zakończyły się prace nad koncepcją obu pracowni.


Koncepcja zakłada budowę „Laboratoriów Czystej Energii” w dwóch szkołach: Zespole Szkół Nr 12 im. Jana III Sobieskiego przy ul. Stawowej 41 w Bydgoszczy oraz Zespole Szkół Budowlanych przy ul. Pestalozziego 18 w Bydgoszczy.

Przy Zespole Szkół nr 12 w planach jest budowa nowego pawilonu, w którym znajdzie się nowoczesne laboratorium pasywne „Four seasons”. Będzie wyposażone w najnowsze stanowiska badawcze zasilane urządzeniami OZE (to m. in. pompa ciepła, kolektor słoneczny, panele fotowoltaiczne, elektrownia wiatrowa, gruntowy wymiennik ciepła czy aparatura kontrolno-pomiarowa), które oprócz pełnienia funkcji energetycznej będą poligonem doświadczalnym dla młodych energetyków. W laboratorium uczniowie będą mogli dokonywać analiz zarówno pomiarów ciepła jak i energii elektrycznej.

Laboratorium przy ZS nr 12

 

Laboratorium przy ZS nr 12

 

Laboratorium przy ZS nr 12

Z kolei w Zespole Szkół Budowlanych im. J. Gagarina planowana jest modernizacja istniejących warsztatów szkolnych na potrzeby stworzenia laboratorium. Będzie to poligon badawczy związany z budownictwem energooszczędnym i pasywnym. Laboratorium ma także umożliwić badanie energooszczędności zastosowanych materiałów i instalacji. Będzie tam można przeprowadzać szkolenia i zajęcia otwarte dla społeczności lokalnej.

Laboratorium przy ZSB

Laboratorium przy ZSB

Laboratotium przy ZSB

Głównym celem programu jest stworzenie bazy laboratoryjnej dla kształcenia profesjonalistów w zawodach technik chłodnictwa i klimatyzacji oraz technik energetyk i technik budownictwa. Laboratoria mają także pełnić funkcję ośrodków edukacyjnych w zakresie ekologii i ekonomicznego korzystania ze źródeł energii dla społeczności lokalnej.

Wiedzą praktyczną i doświadczeniem w zakresie edukacji podczas realizacji projektu dzieliły się z Bydgoszczą dwie norweskie szkoły: Dalane High School i Bryne High School. Do projektu dołączyli się również eksperci Centrum Energii Odnawialnej Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, którzy wsparli projekt swoją wiedzą merytoryczną.

Realizacja mikrograntu umożliwi Bydgoszczy ubieganie się o finansowanie budowy laboratoriów  z funduszy norweskich. W momencie uruchomienia Funduszu Bydgoszcz będzie mogła starać się o finansowanie budowy laboratoriów z dwóch sektorów: innowacje, badania, edukacja i konkurencyjność lub środowisko, energia, zmiany klimatyczne i gospodarka niskoemisyjna.

  

Warto wiedzieć:

Miasto Bydgoszcz zakończyło prace nad Koncepcją „Laboratoriów czystej energii” realizowaną w ramach projektu „Polsko-norweska platforma współpracy dla poszanowania energii i klimatu". Bydgoszcz wzięła udział w projekcie dzięki zajęciu 3.  miejsca w konkursie na mikroprojekty w zakresie efektywności energetycznej i wykorzystania odnawialnych źródeł energii, ogłoszonym przez Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités" wraz ze Związkiem Miast Polskich i Norweskim Związkiem Władz Lokalnych i Regionalnych.