logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Biblioteka czeka na małych czytelników
Zapisz dziecko do biblioteki, a otrzyma ono książkę z pięknymi wierszami. Jako nowy czytelnik, maluch może też zbierać naklejki za każdą wypożyczoną książkę i otrzymać dyplom. Wszystko w ramach akcji popularyzującej czytanie wśród najmłodszych „Mała książka – wielki człowiek”


„Mała książka – wielki człowiek” to pilotażowy projekt dla trzylatków realizowany w ramach ogólnopolskiej kampanii ”. DO akcji przyłączyła się Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy – a jej celem jest zachęcenie rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. 

Każdy trzylatek, który przyjdzie do biblioteki otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze wiersze dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. 

W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice. „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” to broszura informacyjna, przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.

Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają.

Nieodłącznym elementem czytania dzieciom w wieku przedszkolnym jest obecność rodzica, który nie tylko wciela się w książkowych bohaterów, ale staje się przewodnikiem w nowej przygodzie przeżywanej wspólnie z dzieckiem, budując tym samym relacje, które z całą pewnością zaowocują w przyszłości.