logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Związek Inwalidów Wojennych RP obchodzi stulecie powstania
Huczne obchody w Poznaniu, a w przyszłym roku – w Bydgoszczy. Związek Inwalidów Wojennych Rzeczpospolitej Polski obchodzi stulecie powstania. To najstarsza organizacja kombatancka w Polsce.


W czwartek 12 kwietnia prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski spotkał się z Eugeniuszem Michałem Andrzejewskim, Sekretarzem Generalnym Związku Inwalidów Wojennych RP, który jednocześnie pełni funkcję Sekretarza Zarządu Okręgowego Związku w Bydgoszczy. Spotkanie odbyło się w kontekście obchodów stulecia powstania ZIW RP.

28 kwietnia 2018 roku w Teatrze Wielkim w Poznaniu odbędą się uroczystości związane z rocznicą. Bydgoszcz do 1938 roku przynależało do tego województwa i od kwietnia 1919 roku w naszym mieście prowadzona była aktywna działalność ZIW RP pod przywództwem prezesa Juliana Szyperskiego. To inwalidzi wojenni wybudowali w latach 1937-1939 dom przy ul. Markwarta 2 na potrzeby siedziby Związku, który działa do dzisiaj pod tym samym adresem.

W związku z tym, oficjalne zaproszenie na wspomniane uroczystości otrzymał prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. W maju 2019 roku planowane są z kolei regionalne obchody 100 - lecia powstania ZIW RP, które m. in. odbędą się na Skwerze Inwalidów Wojennych na Osiedlu Leśnym.

W 1919 roku inwalidzi – żołnierze utworzyli Związek Inwalidów Wojennych RP. Dziś są najstarszą i pierwszą organizacją kombatancką powstałą w odradzającej się Rzeczpospolitej Polskiej sto lat temu.

Bydgoski Związek Inwalidów Wojennych RP od zawsze działał prężnie. Założycielem i jednocześnie posiadaczem pierwszej legitymacji członkowskiej bydgoskiego ZIW RP był Julian Szyperski. W 1914 r. został powołany do odbycia służby wojskowej w armii niemieckiej. Wojsko opuścił jako inwalida wojenny w 1918 r. Do 1920 r. był członkiem Straży Ludowej w Bydgoszczy i w tym czasie aktywnie udzielał się w działalności powstańczej. Założył i długo przewodniczył bydgoskiemu kołu Związku Inwalidów Wojennych. Skupiało ono także inwalidów z Powstania Wielkopolskiego, a poza Bydgoszczą zrzeszonych jeszcze w grupach terenowych w: Białośliwiu, Brzozie, Fordonie, Łabiszynie, Samostrzelu, Sicienku, Trzeciewcu, Wtelnie, Wysokiej, Miasteczku, Nakle, Wyrzysku, Łobżenicy, Mroczy i Solcu Kuj. Związek odegrał kluczową rolę m. in. w niesieniu pomocy socjalnej dla swoich członków i ich rodzin..

Obecnie prezesem Zarządu Okręgowego ZIW RP w Bydgoszcz jest Jan Mocarski. Jest niestrudzonym społecznikiem, który z angażuje się w edukację patriotyczną i obywatelską młodzieży. Wpiera także samotne i potrzebujące osoby starsze. Uczestniczył w walkach podczas II wojny światowej i został ciężko ranny. Jest kawalerem Orderu Virtuti Militari i Krzyża Walecznych.

Na zdjęciu: Eugeniusz Michał Andrzejewski, Sekretarz Generalny Związku Inwalidów Wojennych RP, który jednocześnie pełni funkcję Sekretarza Zarządu Okręgowego Związku w Bydgoszczy na spotkaniu z prezydentem Bydgoszczy Rafałem Bruskim.