logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Złote Kolce trafiły do Lewandowskiego

Zawiszanin Marcin Lewandowski został wyróżniony w corocznym rankingu polskich lekkoatletów. Bydgoski lekkoatleta odebrał Złote Kolce podczas gali z okazji 100-lecia Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. W uroczystości wziął udział prezydent Rafał Bruski.

Wyróżnienia w corocznym rankingu polskich lekkoatletów, które są przygotowywane od niemal pół wieku przez gazetę „Sport” i Polski Związek Lekkiej Atletyki trafiły do zawodnika bydgoskiego Zawiszy Marcina Lewandowskiego oraz Joanny Fidorow. W rankingu uwzględniane są wszystkie zajmowane miejsca na zawodach lekkoatletycznych w kraju i za granicą. Dodatkowe punkty zdobywają rekordziści świata, Europy czy Polski. Liczą się również wysokie pozycje na listach najlepszych wyników w sezonie. Złote Kolce w tym roku trafiły dla Marcina Lewandowskiego, który odnotował znakomity sezon biegając na 1500 metrów.

2019 rok był niezwykle udany dla bydgoskiego lekkoatlety. W marcu został halowym mistrzem Europy, kiedy w biegu na 1.500 metrów obronił tytuł sprzed dwóch lat, dobiegł jako pierwszy z czasem 3.42,85s. W sierpniu na stadionie Zawiszy wraz z reprezentacją Polski sięgnął po złoty medal Drużynowych Mistrzostw Europy, a niedawno w stolicy Kataru – Dosze, zdobył brązowy medal mistrzostw świata w biegu na 1500 metrów, bijąc w finale rekord Polski na tym dystansie. Jego aktualny rekord wynosi 3.31,45 s. Lewandowski został również nominowany w prestiżowym konkursie European Athletics na najlepszego lekkoatletę 2019 roku w Europie.

Marcin Lewandowski został pierwszym średniodystansowcem, który zdobył Złote Kolce od 1970 roku, czyli pierwszej edycji rankingu w której zwyciężył Henryk Szordykowski. Warto również wspomnieć, że bydgoszczanka Iga Baumgart-Witan zajęła w rankingu 5. miejsce.

- Pamiętam bardzo dobrze rok temu, gdy stałem na podium rok temu. Myślałem, że wygram, ale byłem trzeci. Mam teraz 32 lata i pokazuję, że można. To dla mnie wyjątkowa chwila. – powiedział Lewandowski, brązowy medalista mistrzostw świata w biegu na 1500 metrów.

W gali 100-lecia Polskiego Związku Lekkiej Atletyki uczestniczyło blisko 450 gości. Uroczystość zgromadziła wiele znakomitości ze świata sportu, kultury, biznesu oraz polityki. Podczas tego wyjątkowego dla polskiej lekkiej atletyki  nie zabrakło prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego. Wydarzenie muzycznie uświetniło grono artystów m.in. Ania Rusowicz czy Skubas.