logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Zdolni uczniowie, zaangażowani nauczyciele – tak osiąga się sukces
Gratulacje, nagrody i rozmowy o planach na przyszłość – tak można podsumować spotkanie władz miasta z pedagogami i nauczycielami bydgoskich szkół triumfujących w tegorocznym rankingu Perspektyw.


Organizatorem rankingu są Fundacja Edukacyjna Perspektywy - wydawca miesięcznika „Perspektywy” oraz redakcja dziennika „Rzeczpospolita”. Przypomnijmy, w XIX Ogólnopolskim Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych Perspektywy 2017 wysokie miejsca zajęły bydgoskie technika. Z kolei w zestawieniu liceów najwyżej uplasowało się VI LO. Wyniki szczegółowe:

- Technikum Elektroniczne w ZS Elektronicznych – 1. miejsce w rankingu techników w Polsce, 2. miejsce w rankingu maturalnym techników i 1. miejsce w rankingu techników w woj. kujawsko-pomorskim,

- Technikum Hotelarskie w ZS Gastronomicznych – 24. miejsce w rankingu techników w Polsce i 2. miejsce w rankingu techników w woj. kujawsko-pomorskim,

- Technikum w ZS Chemicznych – 40. miejsce w rankingu techników 2017 w Polsce i 3. miejsce w rankingu techników w woj. kujawsko-pomorskim,

- Technikum Budowlane w ZS Budowlanych – 55. miejsce w rankingu techników w Polsce i 6. miejsce w rankingu techników w woj. kujawsko-pomorskim,

- Technikum Ekonomiczne nr 1 w ZS Ekonomiczno-Administracyjnych – 63. miejsce w rankingu techników w Polsce i 7. miejsce w rankingu techników w woj. kujawsko-pomorskim,

- VI  Liceum Ogólnokształcące w ZS Ogólnokształcących nr 6 – 17. miejsce w rankingu liceów Ogólnokształcących w Polsce, 10. miejsce w rankingu szkół olimpijskich w Polsce i 2. miejsce w rankingu liceów w woj. kujawsko-pomorskim.

- Wszystkim serdecznie gratuluję. Miło ponownie gościć Państwa w ratuszu, bo nie po raz pierwszy Bydgoskie szkoły odnoszą sukcesy w tym jakże cenionym zestawieniu szkół ponadgimnazjalnych. Cieszy to, że co roku poprawiamy wyniki – podkreślił prezydent Rafał Bruski, witając dyrektorów, nauczycieli i uczniów wyróżnionych szkół. – Sukces naszych techników wynika z jednej ważnej kwestii: doskonałej współpracy szkół ze środowiskiem biznesu. Dzięki temu wiecie, jak szkolić, żeby wasi absolwenci byli poszukiwani na rynku pracy – dodał prezydent Bydgoszczy.

Również odpowiadająca za edukację zastępca prezydenta, Iwona Waszkiewicz, zwróciła uwagę na efektywne kształcenie w bydgoskich technikach, ale także doceniła sukces VI LO, w którym pracowała przez wiele lat jako nauczyciel a później dyrektor. – Niełatwo znaleźć się w pierwszej setce liceów ogólnopolskiego rankingu – dodała.

Z rąk prezydenta Rafała Bruskiego i zastępcy prezydenta miasta Iwony Waszkiewicz dyrektorzy szkół odebrali symboliczne czeki z przyznanymi placówkom nagrodami finansowymi: Roman Wojciechowski – dyrektor Zespołu Szkół Elektronicznych czek na kwotę 8.000 zł, Danuta Gaczkowska – dyrektor Zespołu Szkół Gastronomicznych na 2.500 zł, Lucyna Brodziak – dyrektor Zespołu Szkół Chemicznych na 2.000 zł, Magdalena Popielewska – dyrektor Zespołu Szkól Budowlanych oraz Joanna Wójt – dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych odebrały czeki na kwotę 1.500 zł dla każdej szkoły, a Wiesława Burlińska – dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 na kwotę 4.000 zł.

Nagrody finansowe prezydent wręczył również nauczycielom z Zespołu Szkół Elektronicznych: Agnieszka Dembczyńska (język polski), Dorota Gozdur-Kolendo (język angielski), Małgorzata Kantorska (informatyka i matematyka), Wiesław Sempowicz (nauczyciel zawodowych przedmiotów elektronicznych), a także dyrektorowi placówki, Romanowi Wojciechowskiemu.

- Na ten sukces pracowaliśmy prawie 50 lat. Od siedmiu lat jesteśmy w ścisłej czołówce ogólnopolskiego rankingu Perspektyw. Jak duże to osiągnięcie zobrazuje jedna liczba: w Polsce funkcjonuje 1787 techników – powiedział dyrektor „elektronika”, Roman Wojciechowski. – Dla nas największym sukcesem jest świadomość, że nasi absolwenci są rozchwytywani na rynku pracy. Jednak żeby uczeń osiągał dobre wyniki, musi być zdolny i musi chcieć pracować, a nad tą pracą musi czuwać przewodnik, czyli zaangażowany nauczyciel. Jako dyrektor tej szkoły mam szczęście mieć takich zaangażowanych nauczycieli, którzy żyją szkołą i jej uczniami. Z tego jestem bardzo dumny i to trochę ukoronowanie mojej pracy zawodowej. Z „elektronikiem” jestem związany w sumie ponad 50 lat: najpierw jako uczeń, później nauczyciel, a od 20 lat jako dyrektor – dodał Roman Wojciechowski.

W spotkaniu z wyróżnionymi szkołami uczestniczył kujawsko-pomorski kurator oświaty Marek Gralik oraz radni Rady Miasta Bydgoszczy. O sobie, swoich sukcesach i postrzeganiu szkoły opowiedzieli też najzdolniejsi uczniowie najlepszego liceum i najlepszych techników.