logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Zamiast zwykłych reklam – kolejna retrościana
Dzięki nim reklamy nie szpecą, a tylko dodają uroku i podkreślają walory architektoniczne miasta. Przy Rondzie Grunwaldzkim powstała kolejna już retrościana w Bydgoszczy.


Nowa retrościana została odsłonięta w niedzielę 10 września przy Rondzie Grunwaldzkim – to malowana, stylizowana na lata przedwojenne reklama zdobiąca szczytową ścianę jednej z kamienic. Nawiązuje nie tylko do stylistyki dwudziestolecia międzywojennego – można tam także znaleźć XIX-wieczne formy grafik.

Pomysłodawcą tego typu reklam jest firma „Retrościana” – malowane na budynkach ogłoszenia to dobry sposób, aby umieszczać reklamy w tych miejscach, w których tradycyjne billboardy wprowadzały bałagan estetyczny. Takich wielkoformatowych reklam w niektórych częściach miasta nie pozwala wieszać Rada ds. Estetyki Bydgoszczy.

To nie pierwsza retrościana w Bydgoszczy – pierwsza pod nazwą "Wiadomości Bydgoskie” powstała przy ul. Garbary. Podobna, tym razem pod nazwą „Kurier dworcowy” znajduje się przy ul. Dworcowej, naprzeciw dworca kolejowego.