logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Zabrzmią muzyczne fontanny
Letnia gratka dla melomanów. Na skwerze Krzysztofa Komedy przed Filharmonią Pomorską można podziwiać pokazy fontanny świetlno-muzycznej, a w każdą sobotę sierpnia przy Fontannie Potop odbywać się będą koncerty muzyki klasycznej i operetkowej.


Fontanna multimedialna została uruchomiona w maju 2014 w dzielnicy muzycznej, na skraju parku Jana Kochanowskiego. Otoczona budynkami Filharmonii Pomorskiej, Akademii Muzycznej oraz Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych, ale także galerią pomników wybitnych kompozytorów i wirtuozów. Zajęła miejsce wodotrysku w kształcie organów skonstruowanego jeszcze w latach 70-tych XX wieku z inicjatywy budowniczego i długoletniego dyrektora Filharmonii Andrzeja Szwalbego.

Żeby bydgoszczanie mogli wciąż cieszyć się fontanną, konieczny był jej gruntowny remont i przebudowa od podstaw. W miejsce starej niecki zamontowano nową misę, zbudowano sterownię, brzeg zbiornika wyłożono płytami z solidnego kamienia, a w pobliżu fontanny umieszczono elementy tzw. małej architektury. Ustawiono też nowe ławki. Plac otaczający fontannę został wyłożony kostką granitową, uporządkowano trawnik, zasadzono rośliny ozdobne. Fontannę z wodotryskami wyposażono w kolorowe światła i system audio. Renowacja kosztowała 2,5 mln zł.

Bydgoszczanie potocznie nazywają tę fontannę „tańczącą”, pokazy łączą w sobie artystyczną grę wody, światła i muzyki. W lipcu i sierpniu fontanna „zatańczy” codziennie o 21.30. W trakcie pokazów woda wyrzucana jest na wysokość prawie trzech metrów. Spektaklowi wodnemu towarzyszy zsynchronizowana z nim gra świateł (w odcieniach m.in. zieleni, błękitu i czerwieni) oraz podkład muzyczny. Fontanna w tym roku tańczyć będzie w rytmie najpopularniejszych utworów muzyki klasycznej Johanna Straussa, Ludwiga van Beethovena czy Johannesa Brahmsa.

Festiwal Fontanna Muzyki
Kolejnym miejscem, w którym melomani mogą wysłuchać wyjątkowych koncertów jest park Kazimierza Wielkiego. W sierpniowe wieczory zapraszamy na wyjątkowe koncerty muzyki klasycznej z fontanną w tle. Festiwal „Fontanna Muzyki” organizowany jest już po raz piąty. Odbywa się w Parku Kazimierza Wielkiego przy fontannie Potop. Podobnie jak w ubiegłym roku koncerty zaplanowane są na cztery soboty sierpnia, początek zawsze o godz. 18.

Na tle fontanny zaaranżowana zostanie scena, z której popłyną utwory muzyki klasycznej, fragmenty oper, operetek i musicali. Muzyce towarzyszyć będzie taniec w wykonaniu tancerzy ze Szkoły Tańca Bailamos. Te wieczory z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością wśród bydgoszczan. Koncerty odbędą się bez względu na pogodę. Wstęp wolny.

Harmonogram koncertów przy Fontannie Potop
4 sierpnia: muzyka operowa i operetkowa - znane arie (Emilia Mikołajczyk - sopran, Zuzanna Szary - sopran, Mateusz Eckert - baryton, Justyna Jakubowska - fortepian)

11 sierpnia: muzyka filmowa w wykonaniu muzyków z Poznania - motywy muzyczne z najbardziej popularnych filmów kina światowego i polskiego. „Poznańska orkiestra rozrywkowa”, prowadzenie Tomasz Raczek (Julia Stopel - wokal, Miłosz Buchowiecki - instrumenty klawiszowe, Grzegorz Piotrowski - gitara elektryczna, Mateusz Nowicki - gitara basowa, Karol Wieczorek - saksofony, Dawid Wirmański - perkusja).

18 sierpnia: koncert Musicalowy w wykonaniu solistów teatru Roma z Warszawy pod kierunkiem Dariusza Kordka (Damian Alexander, Edyta Krzemień, Anna Sokołowska, Dariusz Kordek).

25 sierpnia: „Wiedeńska Gala Operetki: przetańczyć całą noc” w wykonaniu zespołu Artes Ensemble (Anna Baran - mezzosopran, Dominik Sierzputowski - baryton, (Małgorzata Janaszek - wiolonczela, prowadzenie koncertu, Andrzej Janaszek - fortepian).