logo miasta - trzy kolorowe spichrze

XVII Sesja Osób Niepełnosprawnych
20 kwietnia w Sali Sesyjnej ratusza odbyła się XVII Sesja Osób Niepełnosprawnych. Uroczyste spotkanie uświetniły występy artystyczne uczestników zajęć Warsztatów Terapii Zajęciowej


W Sesji Osób Niepełnosprawnych wzięli udział m. in. podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej, Ośrodków Szkolno – Wychowawczych, Szkół Specjalnych i Integracyjnych, a także Środowiskowych Domów Pomocy Samopomocy. Obecni byli także przedstawiciele samorządu, opiekunowie, nauczyciele i instruktorzy. Sesję uświetniły występy artystyczne w wykonaniu uczestników zajęć Warsztatów Terapii Zajęciowej „Modrzew”. 

 

Miasto Bydgoszcz w 2016 roku zrealizowało szereg zadań na rzecz osób niepełnosprawnych. To m. in. dostosowanie wszystkich nowopowstających oraz remontowanych przejść dla pieszych poprzez obniżenie krawężników oraz wyposażenia ich w ryflowane, bądź bąbelkowe płyty naprowadzające płytki  kierunkowe stanowiące ułatwienie dla osób niewidomych. Dostosowano także środki komunikacji publicznej do potrzeb osób niepełnosprawnych - w 2016 r. zakupiono 7 autobusów niskopodłogowych, aktualnie stanowią one 90% taboru. Wszystkie nowo kupowane pojazdy będą niskopodłogowe, tak aby docelowo stanowiły 100%. W 2016 r. zakupiono również 12 tramwajów niskopodłogowych, aktualnie jest ich 14, w najbliższym czasie zostanie nabytych kolejnych 18.Oprócz tego wnętrza pojazdów komunikacji dostosowane są do potrzeb i oczekiwań osób niepełnosprawnych. Zarówno w tramwajach, jak i autobusach są miejsca dedykowane do bezpiecznego ustawienia wózka wyposażone w pasy bezpieczeństwa.

W celu zwiększenia kontrastu pomagającego w orientacji osobom niedowidzącym, chwyty wewnątrz pojazdów pomalowane są w kolorze żółtym. Ponadto schematy tras komunikacji publicznej wywieszane również w tramwajach i autobusach oraz oznaczenia nr linii wykonane są w kolorystyce kontrastowej i uzupełnione zapowiedziami lektora o przebiegu trasy, jak również o obecnym i kolejnym przystanku na trasie.

Wykonano dodatkowe oznakowanie kopert wyznaczających miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych poprzez malowania ich obrysów niebieską farbą. Zapewnia to łatwiejsze ich zlokalizowanie przez kierujących pojazdami przewożącymi osoby niepełnosprawne oraz przez kierowców będących osobami niepełnosprawnymi.

Decyzją Prezydenta Miasta wszystkie powstające place zabaw mają być wyposażone w elementy umożliwiające korzystanie z nich przez dzieci niepełnosprawne. W 2016 na 6 placach zabaw wśród zamontowanych urządzeń pojawiła się huśtawka  "bocianie gniazdo" umożliwiająca korzystanie z niej również przez osoby niepełnosprawne. Dodatkowo jeden z placów zabaw wyposażono w specjalne urządzenie zabawowe  dla dzieci niewidomych.

Zakupiono i zamontowano tablicę dotykową dla osób niewidomych na Wyspie Młyńskiej, dzięki niej z atrakcjami Wyspy będą mogły lepiej zapoznać się także osoby niewidome i niedowidzące. Zaprojektowano i wykonano specjalny plan dotykowy, który ustawiony został w sąsiedztwie Międzywodzia. Na planie przedstawione zostało zagospodarowanie Wyspy Młyńskiej i jej najważniejsze obiekty, pojawiły się nazwy w języku Braile’a. Plan wyposażony jest również w przyciski uruchamiające odtwarzanie opisów dźwiękowych oraz system naprowadzania. Dodatkowo na poręczach trzech kładek oraz mostu umiejscowiono kierunkowe nakładki dla osób niewidomych i niedowidzących. Znajdą się na nich informacje ułatwiające orientację i wskazują kierunki spacerowania.

Montaż multimedialnej tablicy to inicjatywa Honoraty Borawy, prezes Koła Polskiego Związku Niewidomych w Bydgoszczy, i Eweliny Czerwińskiej, kierownika Fundacji Szansa dla Niewidomych. Inwestycja została zrealizowana w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.

Działanie to pod nazwą „Wyspa Młyńska bez barier” zostało nominowane
do III edycji konkursu „Mieszkam tu! – Mądre pomysły na mądre miasto”. Do 28 kwietnia trwa głosowanie. Aktualnie zajmuje 2 miejsce. Zachęcamy do oddania głosu na tą inwestycję za pośrednictwem strony internetowej:  http://www.portalsamorzadowy.pl/serwis/mieszkam-tu-2017/nominacje/bydgoszcz-wyspa-mlynska-bez-barier,91369.html

Opracowano koncepcję dostosowania do potrzeb osób poruszających się na wózkach ciągów spacerowych znajdujących się na Wyspie Młyńskiej. Zgodnie z nią jeszcze w tym roku dobudowane zostaną ważne z punktu widzenia osób niepełnosprawnych odcinki  chodników i powstaną wygodne przejścia przez brukowane jezdnie. Zmianie poddana zostanie organizacja ruchu pojazdów polegająca na korekcie miejsc postojowych oraz wprowadzenie rozwiązań wymuszających ograniczenie prędkości.

W tym roku zwiększono ze 105 000 na 185 000 kwotę przewidzianą w budżecie Miasta na wsparcie realizacji działań z zakresu rehabilitacji społecznej oraz integracji osób niepełnosprawnych przez organizacje pozarządowe.

Wybudowano stację kolejową Bydgoszcz Błonie oraz przebudowano dworce  Bielawy i Leśna. Obiekty te oraz ich otoczenie dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Wszystkie nowe inwestycje realizowane są z myślą o potrzebach osób niepełnosprawnych. Za przykład mogą posłużyć dwie nowo rozpoczęte – budowa lodowiska oraz rewitalizacja kompleksu Astoria, które zostaną w pełni dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

 

Na Sesji Osób Niepełnosprawnych Radę Miasta Bydgoszczy reprezentował jej wiceprzewodniczący Jan Szopiński.