logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Wyśpiewany Andy Warhol




Śpiewają w nim amatorzy i profesjonaliści związani z bydgoską Akademią Muzyczną. Ich siłą jest energia sceniczna i radość czerpana z muzyki. Bydgoszcz Chór Tour zaprasza na premierę operetki „Andy Warhol”, która odbędzie się 15 lipca w Lubostroniu.


Bydgoszcz Tour Chór to projekt społeczno-artystyczny, realizowany od roku przez bydgoską grupę Czarny Karzeł. W Tour Chórze jest miejsce dla każdego, kto czuje potrzebę śpiewania. Dlatego członkami Chóru są osoby w różnym wieku (najmłodszy uczestnik ma 16 lat, najstarszy 83), amatorzy, jak i ci, którzy mają już jakiś wokalny warsztat. Poza tym śpiewają w nim absolwenci Bydgoskiej Akademii Muzycznej: Emilia Mikołajczyk (sopran) i Łukasz Przykłocki (baryton). W Chór zaangażowani są też bydgoscy artyści: Marta Filipiak, która zaprojektowała oryginalne kostiumy oraz Grzegorz Pleszyński, który stworzył muzykę do pierwszego repertuaru, czyli opery antydepresyjnej „Cristoforo Colombo“, a także gościnnie muzycy Bartek Kapsa czy Jerzy Mazzoll.

W sobotę 15 lipca Bydgoszcz Chór Tour zaprezentuje swój najnowszy projekt – operetkę „Andy Warhol” – będzie ją można usłyszeć podczas Międzynarodowych Spotkań Nieprzypadkowych „Oko nigdy nie śpi” w Lubostroniu. To śpiewana w języku łemkowskim historia nawiązująca do życia i twórczości pop-artowego artysty Andy Warhola. Libretto zostało zamówione przez wybitnego reżysera - Bogdana Dziworskiego, do jego najnowszego filmu, którego premiera odbędzie się w 2018 roku w Nowym Yorku.

Dotychczasowe występy Chóru były wyjątkowymi wydarzeniami, ocenianymi bardzo wysoko np. przez wybitną artystkę Ewę Kuryluk, wieloletnia redaktorkę „Zeszytów Literackich“ na stałe mieszkającą w Paryżu i Nowym Yorku, która po występie stwierdziła, że dawno nie widziała czegoś podobnie mocnego i oryginalnego. Podobne zdanie wraz z porównaniami do estetyki Federico Feliniego usłyszeliśmy z ust wybitnego eseisty i komentatora życia publicznego prof. Zbigniewa Mikołejki czy pisarki i znawczyni surrealizmu Agnieszki Taborskiej.

Bydgoszcz Tour Chór planuje tourne z operetką po ważnych miejscach w Polsce i za granicą. Każdy występ będzie rejestrowany i stanie się częścią filmu dokumentalnego. Projekt współfinansowany jest przez Urząd Miasta w Bydgoszczy.

Bydgoszcz Tour Chór, Pałac Lubostroń, sobota 15 lipca, godz. 20.00. Wstęp wolny.