logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Wyjątkowe wydarzenie dla miłośników komunikacji miejskiej
Zabytkowe autobusy i tramwaje, drzwi otwarte w zajezdni Miejskich Zakładów Komunikacyjnych czy uroczysta parada ulicami miasta. To tylko niektóre z atrakcji przygotowanych w ramach uroczystości związanych ze 130. rocznicą uruchomienia komunikacji miejskiej w Bydgoszczy.


Zapraszamy do wspólnego świętowania 130. rocznicy uruchomienia komunikacji miejskiej w Bydgoszczy. Obchody odbędą się 2 czerwca (sobota) i decyzją Rady Miasta w tym dniu przejazdy wszystkimi liniami bydgoskiej komunikacji miejskiej będą bezpłatne. W ramach 130. rocznicy uruchomienia komunikacji miejskiej, bydgoszczanie będą mogli podziwiać wystawy zabytkowych autobusów z różnych epok oraz zabytkowy tabor tramwajowy.

Autobusy pochodzące z różnych epok zaparkują przed Halą Widowiskowo-Sportową Łuczniczka i lodowiskiem Torbyd. Wystawa będzie obejmowała pojazdy od czasów międzywojennych, przez PRL do współczesności reprezentujących wszystkie najbardziej znane i zasłużone w bydgoskim transporcie marki takie jak Jelcz, San, Autosan, Ikarus, Mercedes, Solaris, Volvo, Solbus. Najstarszy autobus będzie pochodził z 1938 roku. Do Bydgoszczy zjadą się autobusy z całej Polski. Wystawa będzie dostępna od godziny 10:00 do 14:00.

W ramach wydarzenia będzie także możliwość podziwiania zabytkowego taboru tramwajowego, który zostanie zaprezentowany na pętli tramwajowej Babia Wieś. Najstarszy z tramwajów będzie pochodził z 1896 roku. Tutaj również będzie można dotknąć historii, od przeszłości do współczesności. Będzie możliwość zobaczenia najstarszego w Polsce czynnego tramwaju elektrycznego z 1896 r., czy najnowszego niskopodłogowego Swinga z bydgoskiej Pesy. Wystawa dostępna dla mieszkańców od godziny 10:00 do 14:00.

Po obejrzeniu wystawy autobusów będzie je można powtórnie podziwiać w ruchu, ponieważ krótko po godzinie 14:00 wyruszą w uroczystą paradę ulicami miasta. Przejadą przez  Wzgórze Wolności, Szwederowo, Śródmieście, Dzielnicę Muzyczną i Skrzetusko. Około godziny 15:00 autobusy wrócą na parking przed Halę Łuczniczka i ruszą na trasy linii specjalnych.

Drzwi otwarte w Miejskich Zakładach Komunikacyjnych
Od 15:00 Miejskie Zakłady Komunikacyjne zapraszają na drzwi otwarte w zajezdni autobusowej MZK Bydgoszcz. Do zajezdni będzie kursowała jedna z linii specjalnych obsługiwana taborem zabytkowym. Autobusy zabytkowe na liniach specjalnych będą kursowały z częstotliwością, co 15 minut. W celu łatwiejszego i szybszego dojazdu na parking przed Łuczniczką zwiększona zostanie częstotliwość kursowania komunikacji zastępczej „ZA T2." Kursy także będą się odbywały z częstotliwością, co 15 minut.

Organizatorem wydarzenia jest Miasto Bydgoszcz, Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Transportu Publicznego w Bydgoszczy, Miejskie Zakłady Komunikacyjne Bydgoszcz oraz Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej.  

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć TUTAJ.

Warto wiedzieć:
•    Pierwsze w PRL uroczyste obchody rocznicowe miały miejsce pod koniec grudnia 1958 r. W Teatrze Ziemi Pomorskiej odbyła się wówczas akademia z udziałem władz miasta oraz m.in. ostatniego żyjącego konduktora pamiętającego konne tramwaje. 28 grudnia przez miasto przejechała uroczysta parada tramwajów, składająca się z repliki letniego wagonu konnego (powstał na bazie jednej z wycofanych doczep), odrestaurowanego Herbranda silnikowego, dawnego łódzkiego Lilpopa z 1927 r. oraz nowoczesnego wówczas wagonu 2N. Niestety żaden z historycznych wagonów nie dotrwał do naszych czasów, a na pierwszy „stały” wagon historyczny bydgoszczanie poczekać musieli jeszcze 30 lat. Replika wagonu konnego trafiła do ośrodka kolonijnego MPK w Babilonie koło Chojnic (zdjęcie), pozbyto się również oryginalnego Herbranda. Z okazji rocznicy ukazała się okolicznościowa książka „70 lat komunikacji miejskiej miasta Bydgoszczy”.