logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Wiosenne porządki w mieście
Czyszczenie chodników i ścieżek rowerowych, sprzątanie parków i przeglądy placów zabaw, a także porządki na przystankach komunikacji miejskiej - rozpoczyna się pozimowe sprzątanie Bydgoszczy. Na skwerach, zieleńcach i w parkach zaczynają kwitnąć zasadzone jesienią rośliny cebulowe.


W poniedziałek 18 marca rozpocznie się oczyszczanie chodników, ścieżek rowerowych, schodów i przejść – usuwany będzie piasek, śmieci i inne nieczystości, wyrywane będą chwasty i likwidowane przerosty traw z całej powierzchni oczyszczanych chodników, schodów i przejść oraz z przylegających do nich części jezdni. 

Oczyszczane będą także silnie zanieczyszczone ulice – z obu części przykrawężnikowych jezdni, zatok, parkingów i opasek ulicznych usuwany będzie zalegający zwarty piasek, śmieci i inne nieczystości oraz chwasty.

Na pierwszy ogień pójdą ulice i chodniki w ścisłym centrum miasta. Wszystkie prace zakończą się najpóźniej przed Świętami Wielkanocnymi, czyli do 20 kwietnia. Koszt tych prac wyniesie ponad 600 tys. zł. Warto podkreślić, że interwencyjnie sprzątane są również obszary nieobjęte stałym utrzymaniem, które wymagają pilnej interwencji ze strony miasta.

Na całoroczne utrzymanie czystości przeznaczamy w tym roku 5,7 mln zł – kwota ta pokryje oczyszczanie ulic, przystanków i opróżnianie koszy na śmieci. Z kolei na oczyszczanie zieleni miejskiej w bieżącym roku zaplanowano 2 mln zł.

Wraz z początkiem kwietnia drogowcy planują także czyszczenie i konserwacje przystanków tramwajowych i autobusowych. 

Od 1 marca trwa konserwacja miejskich placów zabaw. W ramach wiosennych porządków przede wszystkim przeprowadzane są następujące prace: wymiana piasku w piaskownicach (w każdej miejskiej piaskownicy wymieniany jest minimum dwa razy w okresie letnim, w tym pierwszy raz w ramach wiosennych kontroli po zakończeniu zimy), malowanie, czyszczenie i konserwacja urządzeń zabawowych, naprawa nawierzchni bezpiecznej, naprawa lub wymiana łańcuchów huśtawek i połączeń śrubowych, wymiana paneli ogrodzeń, sprzątanie całego terenu placu (w tym usuwanie niedopałków, porzuconych opakowań, papierów itp.), opróżnianie koszy na odpady. Podobne prace prowadzone są również na terenie wybiegów dla psów.

Prace wykonują pracownicy spółdzielni socjalnej „Bydgoszczanka”, którzy przez cały rok odpowiadają za systematyczne kontrolowanie placów. Począwszy od marca przez cały okres wiosenno-letni kontrole na placach zabaw i wybiegach dla czworonogów prowadzone są raz w tygodniu.

Wiosennie jest także z powodu kwiatów – już wkrótce ponad 3,5 tys. metrów kwadratowych naszego miasta pokryją kwiatowe kompozycje z roślin cebulowych. Kolorowe kwiaty będzie można podziwiać m. in na Rondzie Jagiellonów, Placu Teatralnym, Skwerze Komedy, Rondzie Toruńskim, w Parku Jana Kochanowskiego, na Skwerze 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich, Skwerze Dunarowskiego, na Rondzie Buxakowskiego, na Rynku w Starym Fordonie,  przy Rybim Rynku oraz przy ulicach:  Stary Port, Trybunalskiej, Gdańskiej, Długiej, Mostowej, Jagiellońskiej.

Więcej o nasadzeniach wiosennych czytaj TUTAJ.