logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Ul. Ruczaj zamieni się w pieszojezdnię
Trwa przetarg na budowę ul. Ruczaj. Inwestycję zleciło stowarzyszenie mieszkańców korzystające z miejskiego programu inicjatyw lokalnych „25/75”. Na prace budowlane zarezerwowano ponad 240 tysięcy zł.


Ulica Ruczaj na osiedlu Glinki-Rupienica liczy około 120 metrów. Obsługuje przede wszystkim zabudowania jednorodzinne położone po obydwu stronach ulicy. Ma charakter ulicy bez przejazdu. Zgodnie z opracowanym projektem powstanie pieszojezdnia o szerokości 6 metrów wybrukowana betonową kostką.  Zaprojektowano też niezbędne zjazdy na posesje. Po obydwu stronach drogi będą znajdować się miejsca postojowe (łącznie 14 stanowisk). Poza tym zaplanowano dobudowanie 26-metrowego  chodnika łączącego ul. Ruczaj z ulicą Dąbrowa. Obecnie stowarzyszenie  mieszkańców powtarza przetarg na wykonanie prac budowlanych.  O wyborze najlepszej oferty zadecyduje cena i gwarancja.

Inwestycja realizowana jest dzięki inicjatywie bydgoszczan, którzy powołali stowarzyszenie. W ramach programu „25/75” zagwarantowało ono niezbędny wkład własny na poziomie 20 procent kosztów inwestycji. Resztę środków (80 %) zabezpieczyło miasto Bydgoszcz.

Program inicjatyw lokalnych „25/75” polega na współdziałaniu mieszkańców oraz miasta. Stowarzyszenia bydgoszczan, którym uda się zebrać część środków na realizację inwestycji na poziomie 25 procent, mogą liczyć na realizację inwestycji w bieżącym roku budżetowym. W ten sposób osiedlowe ulice, o niewielkim znaczeniu dla komunikacji mogą szybciej zyskać  nowe nawierzchnie lub zostać wyposażone w dodatkową infrastrukturę np. chodniki i miejsca postojowe. Do tej pory zrealizowano wszystkie zadania zgłoszone przez mieszkańców, które spełniały wymogi formalne. Członkami stowarzyszeń mogą być wyłącznie osoby prywatne – wynika to wprost z ustawy. Najważniejsze drogi gruntowe są natomiast utwardzane w oparciu o Wieloletni Program Przebudowy Ulic Gruntowych finansowany w 100 procentach przez miasto. Na Glinkach-Rupienicy dzięki temu programowi przebudowana zostanie ul. Podleśna.  Płytami ażurowymi utwardzana jest obecnie natomiast ulica Łucka.

Wszystkie osoby zainteresowane skorzystaniem z programem 25/75 zapraszamy do kontaktu z Zespołem ds. inicjatyw lokalnych:

•    tel. 52 58 58 721 lub 52 58 58 329
•    mail:inicjatywylokalne@um.bydgoszcz.pl
•    adres: ul. Grudziądzka 9-15, budynek A, II piętro, pok. 220, 221

Warto wiedzieć:

Podmioty zainteresowane pracami budowlanym mogą składać oferty do 9 lipca. Dokumentacja przetargowa jest dostępna na stronie http://ulicaruczaj.pl/przetarg/