logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Świętujemy 101. rocznicę powrotu Bydgoszczy do Polski




20 stycznia przypada 101. rocznica powrotu Bydgoszczy do Polski – zapraszamy mieszkańców do wspólnego świętowania, tym razem, z powodu pandemii, głównie w sieci. W programie m.in. słuchowisko „Szepty Rzeki”, filmy „Wieża Kanclerza, czyli Spisek Karnawałowy” oraz „Fortepian Noskowskiego”, a także melodie z dawnych lat. Prezydent Rafał Bruski złożył kwiaty pod pomnikiem na Starym Rynku, pod Pomnikiem Wolności i na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy.


Tegoroczne świętowanie rocznicy powrotu Bydgoszczy w granice Polski przeniosło się do Internetu. Zapraszamy mieszkańców do wirtualnego włączenia się w świętowanie. Prezydent Rafał Bruski, w asyście wojskowej złożył kwiaty pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej na Starym Rynku. Radę Miasta reprezentował wiceprzewodniczący Lech Zagłoba-Zygler i radny Ireneusz Nitkiewicz.

W imieniu prezydenta, kwiaty na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy złożył jego zastępca Mirosław Kozłowicz. Rocznicę upamiętnili także reprezentanci Rady Miasta.

Kwiaty i znicze złożono także pod Pomnikiem na Placu Wolności.

Poniżej prezentujemy pełen program tegorocznych obchodów: 

Z okazji 101. rocznicy powrotu Bydgoszczy w granice Polski zapraszamy na słuchowisko „Szepty rzeki”. Dodatkowy kontekst dla dzieła radiowców stworzy pokaz krótkiego filmu niemego, zrealizowanego przez Muzeum Legend Szyperskich. Będzie to jednocześnie odświętna premiera cyklu „Flobuda pod Ferdeką”. Tematem przewodnim słuchowiska, pomyślanego jako zamknięcie ubiegłorocznego Roku Stulecia Powrotu Bydgoszczy do Macierzy, jest rzecz jasna nasze miasto, lecz widziane oczami rodziny pracującej i mieszkającej na barce. W dialogach bohaterów przewijają się wątki historyczne związane z Bydgoszczą, ale i nawiązania do współczesności.

Słuchowisko ma swoją stronę internetową: www.szeptyrzeki.pl, na której 20 stycznia, dokładnie w 101. rocznicę widowiskowego zakończenia zaboru pruskiego w mieście, uaktywni się link umożliwiający jej odsłuchanie. Link będzie aktywny w godz. 18 – 23.  Do historycznego słuchowiska Muzeum Legend Szyperskich stworzyło krótki film pt. „Wieża Kanclerza, czyli Spisek Karnawałowy”, który dopełnia radiowy przekaz. Obejrzeć go można TUTAJ:

Niezwykłe dzieje fortepianu Noskowskiego – 20 stycznia, godz. 19.00

Tego dnia zapraszamy do świętowania odzyskania niepodległości w sposób muzyczny. Tradycyjnie odbywający się koncert, tym razem obejrzymy na Facebooku. Film będzie poświęcony  jednemu z najważniejszych instrumentów w kolekcji Pałacu w Ostromecku– fortepianie Zygmunta Noskowskiego. To fortepian skrzydłowy renomowanej warszawskiej firmy Krall & Seidler. Należał do Zygmunta Noskowskiego – kompozytora, dyrygenta i znakomitego pedagoga, pod okiem którego kształcili się m. in. Karol Szymanowski, Mieczysław Karłowicz czy Ludomir Różycki. Obecnie jest to instrument w pełni sprawny – w końcu można było usłyszeć jego brzmienie. Pierwszy recital zagrał na nim Mariusz Klimsiak – w repertuarze nie zabrakło utworów skomponowanych przez Noskowskiego. Nagrano na nim kilka płyt, wykonywane są także koncerty. Film można obejrzeć TUTAJ.

Posłuchaj melodii z dawnych lat

Zapraszamy również na sentymentalną, muzyczną podróż po międzywojennej Bydgoszczy. Miejskie Centrum Kultury przygotowało klip pn. "Zdarzyło się w Bydgoszczy…", który ukazuje niebywały czar tego miasta z przeszłości, z wielokulturowością, którą charakteryzowało się nasze miasto przed II wojną światową. Artyści zaprezentują niezapomniane melodie będące kwintesencją tamtego czasu, a wszystko to na tle unikatowych starych fotografii. Premiera na Facebooku MCK, o godz. 19.00. Link TUTAJ.



W związku ze 101 rocznicą powrotu Bydgoszczy do Macierzy, Zrzeszenie Harcerskie Piąta.PL w nocy z 19 na 20 stycznia br. przeprowadziło akcję "Nocna Zmiana Miasta”. Harcerze symbolicznie „zaznaczyli pamięć” składając białe róże i znicze z bydgoską wstążką w następujących lokalizacjach:

  1. Wełniany Rynek – pomnik Prezydenta Barciszewskiego
  2. Długa 52 – tablica Jana Teski (cmentarz Nowofarny – grób Jana Teski)
  3. Długa 12 – tablica dr Biziela(cmentarz Nowofarny – grób dr Jana Biziela)
  4. Cmentarz Nowofarny – grób Prezydenta Jana Maciaszka
  5. Cmentarz Nowofarny – obelisk kpt. Denhoffa-Czarnockiego
  6. Cmentarz Nowofarny – symbolicznie przy pomniku żołnierzy – ofiar  I wojny światowej
  7. Niedźwiedzia – tablica Ignacego Rochona
  8. Bernardyńska – pomnik Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego
  9. Tablice „twórców” Niepodległości: Stary Rynek – MiWBP, Jagiellońska – budynek UW, Jagiellońska – budynek Centrum Kształcenia Nauczycieli
  10. Hol Dworca Głównego PKP (po lewej stronie od wejścia) – tablica  Marszałka Józefa Piłsudskiego
  11. Gdańska 95 – tablica Marszałka Józefa Piłsudskiego
  12. Plac Wolności – pod pomnikiem

Odbierz pamiątkowe gadżety

Z okazji 100-lecia powrotu Bydgoszczy do Polski, które obchodziliśmy przez cały 2020 rok, przygotowaliśmy serię gadżetów pamiątkowych. Do końca stycznia mieszkańcy mogą odbierać pamiątkowe gadżety w Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Niedźwiedziej. Są to koszulki, ekologiczne torby na zakupy, kubki i breloki z logo "Bydgoszcz jest Polska 1920".

Informujemy, że pula dostępnych gadżetów została już wyczerpana.