logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Seniorzy są ważni – powołaliśmy do życia Bydgoskie Biuro Seniora




Dziś, 23 maja zastępca Prezydenta Iwona Waszkiewicz ogłosiła powstanie Bydgoskiego Biura Seniora. W planach są coroczne spotkania dla seniorów, mobilna biblioteka i powstanie Bydgoskiego Centrum Seniora przy ul. Dworcowej 3.


- Decyzja o powołaniu do życia Bydgoskiego Biura Seniora to efekt dyskusji na temat potrzeb tej grupy społecznej. Planowaliśmy to już od dłuższego czasu, dziś te plany wdrażamy w życie – mówiła podczas konferencji prasowej w Ratuszu, zastępca Prezydenta Iwona Waszkiewicz.

Żeby skutecznie działać na rzecz seniorów potrzebna jest diagnoza potrzeb – tylko wtedy działania aktywizujące i przeciwdziałanie wykluczeniu będzie skuteczne. Trzeba bowiem pamiętać, że seniorzy to zróżnicowana grupa – od osób bardzo aktywnych do tych, które wymagają opieki i wsparcia każdego dnia. Główne cele BBS to diagnozowanie potrzeb w zakresie miejskiej polityki senioralnej, realizacja programów i przedsięwzięć aktywizujących osoby starsze, współpraca i wspieranie lokalnych organizacji zrzeszających seniorów i działających na ich rzecz.

- Bydgoskie Biuro Seniora powstało by wszystkie aktywności Miasta w dziedzinie polityki senioralnej, rozproszone do tej pory po różnych jednostkach, skupić w jednym miejscu. Będziemy działać z seniorami i dla seniorów, uwzględniając, że jest to Grupa zarówno osób aktywnych, jak i tych, które bez pomocy radzą sobie gorzej – mówiła Karolina Kallas, koordynatorka BBS.

W planach jest m.in. utworzenie Bydgoskiego Centrum Seniora przy ul. Dworcowej 3. Będzie to przestrzeń w całości dedykowana osobom starszym. Projekt architektoniczny Centrum będzie uwzględniał potrzeby seniorów. Ma być miejscem spotkań, warsztatów, szkoleń. Będzie tworzone we współpracy ze środowiskiem seniorów by jak najlepiej odpowiadało na ich realne potrzeby.  

Warto wiedzieć:

Polityka senioralna realizowana jest przez Miasto od lat - już w 2011 roku prezydent Rafał Bruski powołał Bydgoską Radę Seniorów, złożoną ze społeczników i specjalistów. Rada powoływana jest na czas kadencji Prezydenta Miasta. W styczniu 2019 roku rozpoczęła działalność Rada trzeciej kadencji. Wprowadzane projekty i rozwiązania są m.in. wynikiem debaty strategicznej na temat i z udziałem seniorów, w ramach aktualizacji Strategii Rozwoju Bydgoszczy do roku 2030. W samym tylko 2018 roku na wsparcie seniorów, w tym opiekę i profilaktykę zdrowotną, przeznaczono ponad 3,5 mln zł. Bydgoska Rada Seniorów działa na rzecz poprawy jakości życia i pobudzania aktywości obywatelskiej seniorów mieszkających w Bydgoszczy. Rada ma charakter konsultacyjny, doradczy i inicjatywny w sprawach dotyczących osób starszych.

Programy senioralne zainicjowane w ostatnich latach:
•    Bydgoska i Metropolitalna Karta Seniora 60+ Zniżki dla seniorów na zakupy i usługi u ponad stu partnerów programu. Do tej pory wydano blisko 25 tysięcy kart.

•    Koperta Życia - Nadzieja na szybką i skuteczną pomoc, dzięki dostępnej w domu seniora kopercie  z najważniejszymi informacjami dla ratowników. Program powstał przy współpracy z Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego.

•    „Złota Rączka” - Darmowa pomoc seniorom w drobnych domowych naprawach.

•   Darmowe szczepienia ochronne - 1500 darmowych szczepień rocznie przeciwko grypie i pneumokokom.

•    Darmowa komunikacja miejska dla osób powyżej 65. roku życia

•    Budynki i mieszkania dedykowane seniorom. Inwestycja realizowana przez Bydgoskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Zoptymalizowana architektura budynków i wnętrz, przestrzeń wspólna i inteligentne rozwiązania infrastrukturalne.

Najbliższe plany:
•    SENIORADA – wielopokoleniowy festyn w plenerze, a jesienią uroczysty Dzień Seniora
•    Mobilna biblioteka – organizacja, przy wsparciu wolontariuszy, wypożyczalni książek przez seniorów pozostających w domach
•    Szkolenia i warsztaty informatyczne

Prezentacja z konferencji prasowej znajduje się TUTAJ.