logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Rewitalizacja Starego Rynku – stylowe i oszczędne latarnie. Raport nr 14
Na Starym Rynku rozpoczął się montaż latarni. Charakterystyczne słupy w formie pastorałów zostały odnowione i wyposażone w energooszczędne oświetlenie. Wykonywane są też kolejne prace przy chodnikach oraz elementach do mocowania jednolitych parasoli.


Do oświetlenia Starego Rynku wykorzystane są słupy, które zainstalowano na Starym Rynku w poprzedniej dekadzie. Chociaż to stosunkowo nowe konstrukcje, za sprawą bardzo dobrego projektu wzorowanego na przedwojennych latarniach bardzo dobrze wpisały się w krajobraz Starego Miasta. Dlatego istniejące słupy zostały jedynie oczyszczone, zakonserwowane i przemalowane. Wyposażono je również w energooszczędne punkty oświetleniowe.

Warto podkreślić, że w trakcie prac ułożono przewody, które pozwolą nie tylko podłączyć latarnie, ale także ogródki letnie, iluminację na choince w czasie Świąt Bożego Narodzenia i podświetlić fontannę Kupffendera. Natomiast pas oświetlenia ledowego w płycie rynku po zmroku wyeksponuje przebieg 18. południka.

Wraz z montażem oświetlenia prowadzone są również ostatnie prace przy chodnikach oraz wykonywaniu gniazd pod jednolite parasole letnich ogródków. Koszt rewitalizacji Starego Rynku to 14,3 mln zł. Zakończenie całej inwestycji planowane jest zgodnie z umową w czerwcu.

Wyposażenie Starego Rynku w postaci elementów małej architektury (ławek, kwietników) zostało wybrane w drodze konkursu. Więcej informacji na ten temat znajduje się w tekście „Mała architektura i zieleń na Starym Rynku”