logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Przestrzeń dla wolontariuszy na Gdańskiej
Zabytkowa kamienica przy ul. Gdańskiej 5 będzie siedzibą Bydgoskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu. Ogłosiliśmy przetarg na przebudowę obiektu i adaptację pomieszczeń.


- Do tej pory organizacje pozarządowe, które działają w naszym mieście, nie miały jednego miejsca, gdzie mogłyby działać czy organizować szkolenia – podkreśla prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski. - Powołaniem centrum chcemy to zmienić. To zadanie wpisuje się też w strategię rewitalizacji Salonu Miasta. Zależy nam by ta część Bydgoszczy zmieniała się w  przyjazną przestrzeń dla wszystkich bydgoszczan i zachęcała do działania.

Siedziba Bydgoskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu będzie pełnić funkcję lokalu użyteczności publicznej służącego aktywizacji i integracji przedstawicieli różnych środowisk - aktywistów, seniorów, niepełnosprawnych, dzieci i młodzieży i innych. Umożliwi organizację wydarzeń o charakterze kulturalnym (przedstawienia, wystawy, wernisaże), naukowym (konferencje, panele dyskusyjne, warsztaty) oraz stworzy miejsce dla prowadzenia działalności przez fundacje i stowarzyszenia nieposiadające własnych siedzib (sala pracy, sala coworkingowa, sala konferencyjna oraz sala warsztatowa). Oprócz przestrzeni udostępnianej przedstawicielom organizacji pozarządowych, funkcjonować będą też pomieszczenia dla osób zajmujących  się obsługą Centrum. Na parterze zlokalizowana będzie kawiarenka z wydzieloną przestrzenią zabaw dla dzieci oraz strefą seniora.

Lokal zostanie w całości przystosowany  do potrzeb osób niepełnosprawnych. Projektowana winda zapewni swobodny dostęp do kondygnacji I piętra. Również toalety będą przebudowywane pod kątem osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. W ramach projektu modernizowane będą instalacje wewnętrzne (m.in. elektryczna, wentylacyjna, sanitarne, centralnego ogrzewania.

Budynek przy ul. Gdańskiej 5, nazywany Kamienicą Menztla wzniesiony został w roku 1853, a gruntowanie przebudowany w roku 1909. Liczy 5 kondygnacji. Przez wiele lat funkcjonowała w niej księgarnia „Współczesna”. Forma architektoniczna budynku nie ulegnie zmianie.

Ogłoszony został już przetarg na wybór wykonawcy prac budowlanych. Planowany termin zakończenia robót  to przełom grudnia i stycznia. Następnie obiekt zostanie jeszcze wyposażony w niezbędny sprzęt. Otwarcie centrum planowane jest wiosną przyszłego roku.