logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Pieszojezdnia i parking gotowe
We wtorek (13 czerwca) mieszkańcy wspólnie z przedstawicielami miasta oficjalnie otworzyli przebudowany fragment ul. Szafirowej i Brzechwy. Zakończyły się również prace przy ul. Kuczmy na Czyżkówku i Księżycowej na Wilczaku. Wszystkie zadania powstały w oparciu o program „Inicjatyw lokalnych 25/75”.


W ramach inwestycji w Fordonie na jezdnię serwisową przy ul. Brzechwy oraz fragment ul. Brzechwy  przebudowano na pieszojezdnie o nawierzchni  z kostki betonowej. Zbudowano też zjazdy i dojścia do posesji. Dodatkowo powstały zatoka postojowa dla 3 pojazdów i próg zwalniający na ul. Szafirowej. Dzięki tej inwestycji mieszkańcy tej części Fordonu zyskali wygodny wyjazd na ulicę Brzechwy. Łatwiej też zaparkować przy kompleksie sklepów działających przy skrzyżowaniu.

Inwestycja prowadzona była w oparciu o program inicjatyw lokalnych. Całe przedsięwzięcie kosztowało blisko  269 tysiące złotych. Wnioskodawcy pokryli 25% całkowitego kosztu inwestycji tj. 67 tysięcy złotych. Udział Miasta wyniósł 202 tysiące zł, co stanowi 75% wartości inwestycji.
Zakończyły się też prace budowlane przy przebudowie ul. Kuczmy na Czyżkówku. Na odcinku około 180 metrów (do posesji z numerem 12) powstała tam pieszojezdnia. Posiada ona około 6 metrów szerokości. Wybudowano również zjazdy na posesje i dojścia do furtek. Powstał też chodnik o szerokości 1,5 m łączący ul. Kuczmy z istniejącym chodnikiem przy ul. Nad Torem. Ułatwia on dojście w kierunku przystanków autobusowych. Koszt prac budowlanych wyniósł ponad 435 tysięcy. Z kolei na Wilczaku planowany jest odbiór ul. Księżycowej. Cała nowa pieszojezdnia ma powierzchnię 1300 metrów kwadratowych. Powstała też nowa kanalizacja deszczowa.  W ramach zadania zaplanowano również wykonanie 10 miejsc parkingowych wzdłuż boiska. Inwestycja służy nie tylko mieszkańcom ulicy Księżycowej. Ułatwia również dojście do pobliskiej szkoły i Parku Księżycowego. Wartość tego przedsięwzięcia to blisko pół miliona złotych.  

-Realizując priorytetowe inwestycje dla rozwoju Bydgoszczy staramy się równolegle wspierać dobre pomysły zgłaszane przez lokalne stowarzyszeni mieszkańców . Co roku w budżecie gwarantujemy 75-procentowe dofinansowanie na realizację inicjatyw lokalnych. Dzięki temu programowi uruchomiliśmy już 35 zadań związanych między innymi z drogami osiedlowymi – mówi prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski.

Program inicjatyw lokalnych polega na współdziałaniu mieszkańców oraz miasta. Stowarzyszenia bydgoszczan, którym uda się zebrać część środków na realizację inwestycji na poziomie 25 procent, mogą liczyć na realizację inwestycji w bieżącym roku budżetowym. W ten sposób osiedlowe ulice, o niewielkim znaczeniu dla komunikacji mogą szybciej zyskać  nowe nawierzchnie lub zostać wyposażone w dodatkową infrastrukturę np. chodniki i miejsca postojowe. Najważniejsze drogi osiedlowe są natomiast przebudowywane w oparciu o wieloletni program przebudowy dróg gruntowych. Na ten cel do 2022 roku zabezpieczono 119 mln zł.

Warto wiedzieć

Do tej pory w ramach programu  zrealizowano 35 inwestycji na łączną kwotę 9,8 mln , z czego 7,6 mln zł finansowało Miasto, a 2,1 mln zł finansowali mieszkańcy. W tym roku budżetowym stowarzyszenia bydgoszczan  przygotowują się do realizacji  10 kolejnych zadań  na łączną kwotę ponad 5 mln zł.