logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Oddaj krew – wygraj nagrodę




Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy zachęca do oddawania krwi. Na osoby, które zechcą podzielić się z innymi tym wyjątkowym, bezcennym darem, czekają nagrody w konkursie walentynkowym oraz programie lojalnościowym.


W okresie ferii zimowych, podobnie jak podczas letnich wakacji, do punktów krwiolecznictwa zgłasza się zdecydowanie mniej dawców. Tymczasem zapotrzebowanie ze strony szpitali na krew i jej składniki utrzymuje się przez cały rok na podobnym poziomie.

Aby zachęcić do oddawania krwi, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy proponuje udział w konkursie walentynkowym. Osoby, które od 31 stycznia do 14 lutego oddadzą krew lub jej składnik i wypełnią kupon konkursowy, wezmą udział w losowaniu podwójnego zaproszenia do bydgoskich restauracji na lunch lub na deser. Losowanie odbędzie się 14 lutego.

Ponadto, pod koniec ubiegłego roku RCKiK proponuje przystąpienie do programu lojalnościowego. Dawca podczas rejestracji otrzymuje pakiet startowy z wykazem nagród i kartą, na której będzie zbierał pieczątki za oddanie krwi lub jej składników. Po uzbieraniu danej ilości pieczątek, dawca może wymienić je na nagrody m.in. wizytowniki, ogrzewacze do rąk, kubki, termokubki, koce.

Kto może oddać krew?

Każda zdrowa i pełnoletnia osoba, która waży minimum 50 kg. Należy zgłosić się z dowodem osobistym, po lekkim posiłku, zaleca się też, aby dawca był dobrze nawodnionym. Pobieranie krwi trwa zaledwie kilka minut, nie boli i jest w 100 proc. bezpieczne. Oddając jedną jednostkę krwi, możemy uratować aż trzy życia!

 

Gdzie się zgłosić?

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy mieści się przy ul. ks. Ryszarda Markwarta 8 (między Szpitalem MSW a Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego) i czynne jest w dni robocze w godz. 7.30-15.00 (dodatkowo w czwartki czas pracy wydłużony jest do 17.30), a w soboty od 8.00 do 12.00.

Warto wiedzieć:

Układ krążenia dorosłego człowieka zawiera około 70–80 ml krwi na kilogram masy ciała, czyli dorosły człowiek ma w sobie 5-6 litrów krwi, co stanowi około 8 proc. masy ciała (mężczyźni mają przeciętnie około litra więcej krwi od kobiet). U dzieci krew stanowi ok. 1/10 do 1/9 wagi ciała. W Polsce najczęściej spotykane grupy krwi to A Rh+ i 0 Rh+, a najmniej osób posiada krew grupy B RH- i AB Rh-.