logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Nowy mural pokaże Bydgoszcz jako miasto otwarte i tolerancyjne
Konkurs na mural pod hasłem „Bydgoszcz otwarta i tolerancyjna” rozstrzygnięty. Na ścianie budynku przy ul. Pięknej 44 powstanie malowidło, który w ciepły i harmonijny sposób przedstawia przekrój współczesnego społeczeństwa


Konkurs związany był z kampanią Forum Obywateli Bydgoszczy zainicjowaną w styczniu 2017 roku pod nazwą „Bydgoszcz otwarta i tolerancyjna”.  Bydgoszczanie zrzeszeni w forum podjęli się szeroko pojętej działalności związanej z zapobieganiem nietolerancji, ksenofobii i agresji w relacjach społecznych.

Jednym z pomysłów na szerzenie hasła równości i tolerancji był konkurs na mural, który wzmocniłby tożsamość i wizerunek Bydgoszczy, jako miasta otwartego i przyjaznego.  Na konkurs nadesłano 56 prac. Projekty napłynęły z następujących miejscowości: Bydgoszcz, Warszawa, Gdańsk, Katowice, Łódź, Wrocław, Poznań, Kraków, Koszalin, Częstochowa, Cottbus (Niemcy), Malaga (Hiszpania), Gliwice, Cieszyn, Ślesin, Lubań.

Komisja konkursowa za najlepsza uznała pracę Justyny Dziabaszewskiej z Poznania. Zdaniem komisji, mural w harmonijny i ciepły sposób przedstawia przekrój współczesnego społeczeństwa, w którym jest miejsce dla każdego i w którym każdy jest tak samo ważny.

Wręczono także trzy wyróżnienia honorowe za ciekawe projekty dla: Dawida Celka (Wrocław), Janka Janowskiego z Gliwic i Magdaleny Majorkowskiej z Bydgoszczy.

Mural zostanie wykonany na ścianie szczytowej budynku przy ul. Pięknej 44 - ma być gotowy na 672 urodziny miasta, które obchodzone będą 19 kwietnia. Koszty wykonania muralu pokryje miasto.

Współorganizatorami konkursu jest Forum Obywateli Bydgoszcz.

Na zdjęciu zwycięski mural.