logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Nowoczesna Astoria. Wyjątkowy gość na budowie. Raport nr 16
Budowę olimpijskiej Astorii odwiedziła dziś Otylia Jędrzejczak. – Liczę na to, że wkrótce będziemy się tu spotykać na wielu zawodach i obserwować najbardziej utalentowanych sportowców – stwierdziła olimpijska mistrzyni. Zaawansowanie prac to ponad 90 procent. Otwarcie basenu planowane jest jesienią.


Budowa olimpijskiej Astorii jest już na finiszu. Zrealizowano ponad 90 procent prac. Ze względu na epidemię koronawirusa wykonawca będzie prowadził prace wykończeniowe w okresie wakacji. Dotyczą one przede wszystkim robót związanych z ruchomym dnem i zatapialnym pomostem. Dzięki tej nowoczesnej technologii części  basenu będzie można podzielić na strefy o zróżnicowanej głębokości. Będzie to sprzyjać udostępnieniu obiektu mieszkańcom. Bydgoszczanie skorzystają z nowej Astorii jesienią.W wtorek (30 lipca) inwestycję odwiedziła Otylia Jędrzejczak – Bydgoszcz słynęła i nadal ma naprawdę bardzo dobrych zawodników. Również województwo kujawsko-pomorskie ma młodych, ambitnych sportowców. Taki  obiekt w regionie był bardzo  potrzebny. Liczę, że nie raz będziemy mogli się w nim spotykać na zawodach i przede wszystkim obserwować cudowne talenty – podkreślała olimpijska mistrzyni.- Tacy ambasadorowie bydgoskich inwestycji to szczególny powód do satysfakcji dla miasta i wykonawcy – podkreślał  prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. –  Już na etapie przygotowania projektu nasza nowa Astoria otrzymała  pozytywną opinię i rekomendację z Polskiego Związku Pływackiego jako obiekt treningowy, szkoleniowy z  możliwością  organizacji Mistrzostw Polski, Pucharu Polski, Mistrzostw Europy Juniorów: w pływaniu, piłce wodnej, pływaniu synchronicznym zgodnie z przepisami FINA. Wykorzystamy jak najlepiej te możliwości i jednocześnie szeroko udostępnimy Astorię bydgoszczanom.Nowa Astoria to największym basenem w regionie. Jego niecka ma parametry basenu olimpijskiego zgodne z FINA. Tory o długości 50 metrów zapewnią wkrótce możliwość profesjonalnego treningu najlepszym sportowcom. Pływacy będą mogli odbywać zgrupowania na miejscu. W kompleksie funkcjonować będą m. in. przystań kajakowa, hala rozgrzewkowa, siłownia, szatnie, sale odnowy biologicznej, niecka do treningu pływackiego indywidualnego, magazyny na sprzęt. Znajdą się również hangary na kajaki sportowe i rekreacyjne. Miejscowo przegłębione dno do głębokości 6 metrów sprawi też, że Astoria będzie doskonałym miejscem do treningu dla nurków, w tym służb ratowniczych.  

W budowanym kompleksie przy wykorzystaniu wszystkich funkcji i pomieszczeń łącznie będzie mogło przebywać ok. 1000 osób w tym na widowni basenu ok. 500 osób. Obiekt posiada dodatkowe pomieszczenia dla sędziów, trenerów, lekarza, pomiaru czasu i spikera dla organizacji zawodów.

Kompleks Astorii składa się z budynku głównego hali basenowej oraz budynku hangaru na kajaki. W ramach umowy realizowane są również:

  • Parkingi
  • Drogi wewnętrzne wraz ze zjazdami i zatoką autobusową
  • Oświetlenie

W kolejnych latach obok basenu  planowana jest jeszcze budowa dużej zewnętrznej strefy rekreacji.  

Link do filmu TUTAJ.