logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Na Wyspie Młyńskiej coraz mniej barier




Na Wyspie Młyńskiej rozbudowany zostanie istniejący plac zabaw. Na terenach wzdłuż spacerowego bulwaru zamontowane będą urządzenia dedykowane dzieciom niepełnosprawnym. To kolejny element dużych zmian na Wyspie Młyńskiej, która staje się wzorem dla innych samorządów w „łamaniu barier”.


Nowa część placu zabaw powstanie pomiędzy istniejącym obiektem i bulwarem. Zostanie ogrodzona oraz wyposażana w równą, bezpieczną poliuretanową nawierzchnię. Ustawiona zostanie na niej duża huśtawka z platformą. Będą mogły na nią wjechać również dzieci poruszające się na wózkach. W podobne rozwiązanie wyposażona zostanie też nowa karuzela. Dodatkowo ustawiona ma być  tablica do nauki alfabetu Braile’a. Dzięki niej także w pełni sprawne osoby będą mogły lepiej zrozumieć jak wygląda nauka czytania, gdy jest się niewidomym. Zadanie to realizowane będzie w oparciu o budżet miasta. Obecnie trwa przetarg na wybór wykonawcy. Rozbudowa placu zabaw zakończy się wiosną przyszłego roku.



Dzięki inicjatywie miasta i mieszkańców ostatnio na Wyspie Młyńskiej zrealizowano szereg innych przedsięwzięć poprawiających dostępność tego obszaru oraz jego atrakcyjność dla osób niepełnosprawnych. Zainstalowano między innymi specjalny udźwiękowiony plan dotykowy, dzięki którym można poznać atrakcje na Wyspie i wokół niej, a także posłuchać o historii danych obiektów.  Z kolei na poręczach mostu i trzech kładek zostały zamontowane płytki kierunkowe. Osobom posługującym się alfabetem Braille’a  ułatwiają one orientację oraz dojście do ważnych punktów w tym rejonie miasta. Te projekty znalazły się między innymi w gronie laureatów III edycji konkursu „Mieszkam tu! – Mądre pomysły na mądre miasto”. Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej z myślą o osobach z niepełnosprawnością ruchową przebudował też przejścia dla pieszych na ul. Mennica oraz zmienił rozmieszczenie miejsc parkingowych z kopertą. W najbliższych tygodniach dobudowany zostanie natomiast chodnik z granitowych płyt w sąsiedztwie budynku Muzeum Okręgowego im. L. Wyczółkowskiego.