logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Na Cieszkowskiego powstanie mural – dzisiaj konsultacje społeczne
Na zabytkowej kamienicy przy ul. Cieszkowskiego ma powstać historyczny mural autorstwa Juliana Nowickiego. Dwie koncepcje muralu są już gotowe - w piątek 14 lipca odbędą się konsultacje społeczne, podczas których mieszkańcy mogą zagłosować na wybrany przez siebie projekt.


Mural ma powstać na ścianie narożnej kamienicy przy ul. Cieszkowskiego i Gdańskiej. Głównym celem projektu jest podkreślenie historycznego charakteru ulicy oraz zwiększenie walorów turystycznych tej części Śródmieścia.

Mural wykonany zostanie przez lokalnego artystę Juliana Nowickiego – ponieważ przedsięwzięcie odbędzie się w ważnym punkcie historycznym miasta, ostateczna wersja obu projektów ustalona będzie na wspólnym spotkaniu artystów z plastykiem miasta i konserwatorem zabytków. Obie wersje zostaną także pokazane bydgoszczanom – w piątek 14 lipca o godz. 18 odbędą się w tej sprawie konsultacje społeczne – przyjść może każdy.

Oba murale mają charakter historyczny, nawiązują do architektury ulicy Cieszkowskiego oraz do Józefa Święcickiego, projektanta kamienic na tej ulicy.

Uczestnicy konsultacji będą mogli zagłosować na jedne z zaprezentowanych projektów.  Konsultacje społeczne odbędą się 14 lipca w kamienicy przy ul. Cieszkowksiego 4 o godz. 18.

Wato przypomnieć, że pod koniec lipca rozpocznie się rewitalizacja ul. Cieszkowskiego warta 2,5 mln zł. Rewitalizacja  zakłada odtworzenie jej historycznego charakteru. Materiały wykończeniowe na nawierzchniach mają nawiązywać do stylistyki z początku XX wieku. Na chodnikach ułożone zostaną płyty kamienne otoczone opaskami z szarego granitu lub bazaltu. Z kolei na jezdni zastosowana zostanie kostka kamienna z granitu czerwonego.  Ulica zostanie wyposażona w stylowe oświetlenie oraz małą architekturę.

Projekt rewitalizacji został opracowany w 2015 roku. Poprzedziły go między innymi rozmowy ze stowarzyszeniem mieszkańców ulicy A. Cieszkowskiego.