logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Muzyczna strona tegorocznego Steru na Bydgoszcz




Bydgoskiemu Festiwalowi Wodnemu zawsze towarzyszy muzyka i to nie tylko szantowa. Nie Inaczej będzie i tym razem. Sprawdź, kto wystąpi na „sterowej” scenie.


Piątek, 23 czerwca, godz. 20.00-23.00, Wyspa Młyńska, DARIA ZAWIAŁOW i Zespół CUGOWSCY

Skromna, młoda artystka z duszą buntowniczki. Sama pisze teksty i w dużym stopniu angażuje się również w komponowanie swoich utworów. Wśród swoich inspiracji wymienia takich artystów, jak Jack White, Radiohead, Warpaint, Foals, The XX, Arctic Monkeys, Florence and The Machine czy The Last Shadow Puppets. Mimo wielkiego podziwu dla wielu zagranicznych wykonawców, Daria śpiewa głównie w języku polskim. Fascynuje się twórczością Czesława Niemena.

W czerwcu 2016 roku ukazał się debiutancki singiel artystki „Malinowy chruśniak”. Utworem tym Daria wyśpiewała sobie opolską Karolinkę, wygrywając konkurs DEBIUTY w Opolu. Teledysk do utworu obejrzano na Youtube ponad 1.000.000 razy. We wrześniu 2016 roku światło dzienne ujrzał drugi singiel, zatytułowany „Kundel Bury”. 3 marca br. ukazał się debiutancki album Darii „A kysz!”. Muzycznie jest on utrzymany w klimatach indie popu i rocka, które od zawsze są jej bliskie. Nad materiałem pracowała z najlepszym przyjacielem, Michałem Kuszem – on zajmuje się aranżacją utworów, a Daria melodią i tekstami. Wsparł ich Piotr „Rubens” Rubik, na co dzień m.in. gitarzysta formacji Lemon, nie tylko wykonawca partii gitarowych, lecz także współkompozytor utworów i kompozytor dwóch utworów.

CUGOWSCY to nowy muzyczny projekt Krzysztofa Cugowskiego, wieloletniego frontmana Budki Suflera i jego synów, Piotra i Wojciecha, tworzących grupę Bracia.

Krzysztof Cugowski rozpoczął muzyczną drogę ponad 40 lat temu zakładając zespół, który na stałe wpisał się do historii polskiego rocka. Piotr i Wojciech Cugowscy od ponad 15 lat z sukcesami działają pod szyldem Bracia. Mają na swoim koncie cztery płyty. Ostatni album zespołu rok temu pokrył się platyną. Zarówno ojciec, jak i synowie obracają się w kręgu szeroko rozumianego rocka. Skrzyżowanie ich muzycznych dróg było więc tylko kwestią czasu.

Pomysł wspólnego występowania przybrał realne kształty w 2014 roku podczas jubileuszowej i zarazem pożegnalnej trasy koncertowej Budki Suflera. Na początku 2016 roku trio Cugowskich rozpoczęło pracę nad pierwszą wspólną płytą z premierowym materiałem. Rodzinne trio wsparli w tym przedsięwzięciu m.in. muzycy zespołu Bracia. W maju do rozgłośni radiowych trafił pierwszy singiel z powstającej płyty. Album „Zaklęty krąg” miał swoją premierę 30 wrześniu 2016 roku, a bydgoski koncert jest elementem trasy promującej płytę.

Sobota, 24 czerwca, godz. 14.00-15.30, Wyspa Młyńska, Cztery Refy – koncert szantowy

Zespół istnieje od 1985 r. Początkowy skład tworzyli członkowie Akademickiego Klubu Żeglarskiego. W repertuarze liczącym ponad 250 utworów znajdują się: szanty, pieśni morskie, pieśni wielorybnicze, ballady rybackie, pieśni o bitwach morskich oraz muzyka instrumentalna oparta na folklorze irlandzkim, szkockim, angielskim i bretońskim, która kiedyś była grana na pokładach wielkich żaglowców. Zdecydowaną większość tekstów stanowią własne teksty i tłumaczenia oryginalnych pieśni morskich, zaliczane obecnie do klasyki gatunku. Wiele z nich śpiewanych jest także w języku angielskim. Grupa wykorzystuje wyłącznie instrumenty akustyczne. Szanty i stylizacje szantowe, które stanowią część bogatego repertuaru, śpiewane są na ogół a cappella.

godz. 15.30-16.45, Wyspa Młyńska, Ryczące Dwudziestki – koncert szantowy

Andrzej Grzela „Qńa”, Wojciech Dudziński „Sęp”, Andrzej Marciniec „Martinez”, Bogdan Kuśka „Bodziec” i Łukasz Drzewiecki „Matrix”. Od samego początku scenicznej przygody w 1983 r. los był dla nich łaskawy. Słysząc pełne radości piosenki żeglarskie oraz potężnie brzmiące harmonią szanty – morskie pieśni pracy, obdarował ich licznymi nagrodami na festiwalach piosenki żeglarskiej. Pięć, tylko i wyłącznie męskich głosów – a cappella (wokalnie bez instrumentów), bądź z towarzyszeniem gitar, jest wizytówką zespołu. Na przestrzeni lat, tworząc nietuzinkowe aranżacyjnie utwory, wypracowali nowy, niepowtarzalny styl i charakterystyczne brzmienie. Nie boją się eksperymentów i nowinek muzycznych, a spektrum ich repertuaru sięga od romantycznych irlandzkich ballad i piosenek autorskich, poprzez opracowane w nowej formie wersje szant, piosenki o tematyce ekologicznej dla dzieci, humorystyczne miniatury muzyki klasycznej, do repertuaru gospel.

godz. 18.00-20.00, Wyspa Młyńska, Selfish Murphy (Rumunia)

Selfish Murphy to zespół założony w 2011 roku. Artyści zaskoczyli rumuńską publiczność nową, niespotykaną w kraju do tej pory mieszanką celtyckiego punk rocka. Autorskie piosenki zespołu nawiązują do szantowych rytmów, ale w repertuarze znajdziemy popularne na całym świecie, tradycyjne irlandzkie pieśni – takie jak Drunken Sailor, All For Me Grog, Leaving Of Liverpool, Wild Rover lub rovery znanych artystów, jak U2 lub Avicii.  Jak artyści mówią  sami o sobie – ich muzyka jest lekka i przyjemna, przy której można się nieźle bawić.

godz. 20.00-21.30, amfiteatr przy Operze Nova, USŁYSZEĆ TANIEC – widowisko muzyczno-taneczne

To pierwszy w Polsce i jeden z kilku na świecie, projekt łączący flamenco, muzykę irlandzką i jazz. Harmonijny kolaż różnych tradycji muzycznych we współczesnych aranżacjach. Tworzą go wybitni muzycy, multiinstrumentaliści reprezentujący różne kultury muzyczne. Tworzony jest przez ludzi z różnych muzycznych i tanecznych światów, połączonych pasją do dzielenia się swoją miłością do kultur, którym się poświęcili. Dzięki temu spektakl dociera do szerokiej widowni, często oferując zupełnie nowe przeżycia. Miłośnicy tradycyjnego flamenco po raz pierwszy widzą na żywo taniec irlandzki, widzowie tańca współczesnego odkrywają muzykę folkową, a słuchacze jazzu poznają świat tańca.

godz. 21.30-23.00, Wyspa Młyńska, ADAM SZTABA I GOŚCIE – koncert orkiestry z udziałem Justyny Steczkowskiej  i Kuby Badacha

Orkiestra Adama Sztaby to jeden z najbardziej rozpoznawalnych projektów muzycznych w naszym kraju. Kilkunastu muzyków pod dyrekcją multiinstrumentalisty, znakomitego dyrygenta zaprezentuje koncert składający się z dwóch 40-minutowych bloków. Repertuar koncertu zawierał będzie znane światowe covery przygotowane w nowych, brawurowych aranżacjach. Część utworów będzie miała charakter instrumentalny, część zostanie wykonana z towarzyszeniem chórków wchodzących w skład orkiestry, część zaśpiewają gwiazdy koncertu: Justyna Steczkowska i Kuba Badach. Publiczność bez trudu rozpozna przeboje znane z najpopularniejszych tanecznych i muzycznych programów telewizyjnych.

Adam Sztaba edukację muzyczną rozpoczął w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie w klasie fortepianu. Mniej więcej od 12. roku życia grywał w różnych kapelach rockowych, a poza szkołą i próbami biegał za piłką. Pod koniec liceum pod wpływem musicalu „Metro” Janusza Józefowicza i Janusza Stokłosy napisał muzykę do pierwszego swojego musicalu „Fatamorgana?”. Premiera odbyła się w 1993 r. w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w  Koszalinie. Po spotkaniu z Januszem Stokłosą w roku 1993 r., który zaproponował mu współpracę, wyruszył do Warszawy. Kolejne osoby, które doceniły jego talent i współpracowały z nim to: Maryla Rodowicz, Andrzej Sikorowski (Pod Budą), Janusz Józefowicz, Krzysztof Krawczyk, Edyta Górniak, Violetta Villas, Kasia Kowalska, Grupa Mo-Carta, Przemysław Gintrowski, Grzegorz Turnau, Ewa Małas-Godlewska, Jose Cura, Mietek Szcześniak, Kayah, Halina Frąckowiak, Natalia Kukulska, Andrzej Piasek Piaseczny.

W roku 2002 wziął udział w programie telewizyjnym „Idol”, który przyniósł mu dużą popularność, ale przede wszystkim dał dużo satysfakcji z pracy z bardzo uzdolnionymi ludźmi. W 2003 roku napisał musical „Opentaniec”, który odniósł ogromny sukces. Kolejnym projektem był program telewizyjny „Moja Krew” oraz „Taniec z Gwiazdami”, w którym miał szansę podzielić się swymi odważnymi aranżacjami z dość sporą publicznością. To właśnie za sprawą tego programu powstała Orkiestra Adama Sztaby, która stała się coraz bardziej rozpoznawalną Orkiestrą w kraju.

W latach 2005 i 2006 Adam odpowiedzialny był za oprawę muzyczną Sopot Festival, gdzie wraz ze swoją Orkiestrą współpracował m.in. z Lemarem, Gordonem Haskelem, Drupim, Heleną Vondrackovą, Karelem Gottem, Demisem Roussosem. Niewątpliwie do największych sukcesów artystycznych Adama Sztaby należą koncerty z gwiazdami światowego formatu: recital koncertowy z Michaelem Boltonem oraz koncert Stinga z Polską Orkiestrą Radiową podczas jubileuszu 80-lecia Polskiego Radia. W sierpniu 2012 r. podczas Festwialu Solidarity of Arts wystąpił na jednej scenie wraz ze swoim idolem Quincy Jonesem. W grudniu 2014 wydał swoją autorską płytę pt. „Muzyka własna”, która zwiera muzykę z show tanecznego „Opentaniec” oraz ścieżkę dźwiękową do filmu „Od pełni do pełni”. Od 2011 do2016 roku pełnił rolę jurora w Show TV Polsat – „Must be The Music, Tylko muzyka”, gdzie wyszukiwał i oceniał zdolnych ludzi z całej Polski.

Niedziela, 25 czerwca, godz. 16.00-17.30, Wyspa Młyńska, ROBERT JANOWSKI z zespołem

Podczas koncertu znane wszystkim hity muzyczne zaprezentuje festiwalowej publiczności Robert Janowski z zespołem. Obok wokalisty wystąpią rozpoznawalni artyści, m.in. Agata Dąbrowska, Zbigniew Fil, Zbigniew Kaute, Tomasz Filipczak, Michał Polubiec, Adam Kram, Michał Grott.  Zapowiada się atrakcyjny koncert dla całych rodzin!

godz. 18.00-19.30, amfiteatr Opery Nova, KAREN EDWARDS & Eljazz Trio – koncert jazzowy

Karen Edwards to wokalistka, pianistka i kompozytorka urodzona w Południowej Karolinie, którą wielokrotnie nagradzano „Grammy Award for Jazz Performance”. Współpracowała z wieloma światowej sławy artystami, takimi jak: Stevie Wonder, Peabo Bryson, Tonny Bennett, Pharoah Anders czy Prince.