logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Miejskie kąpielisko z dodatkowymi funkcjami
Zjeżdżalnia pontonowa dla dzieci, boiska wielofunkcyjne i strefa ze zdrową żywnością – między innymi te pomysły zgłoszone przez mieszkańców znajdą się w strefach rekreacji przy basenie Astorii. Ruszyły prace projektowe otwartego kąpieliska przy basenie olimpijskim.


Właśnie podpisaliśmy umowę na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej otwartych basenów z atrakcjami wodnymi. Przy nowobudowanej olimpijskiej Astorii powstanie miejskie kąpielisko, z funkcjami wybranymi przez mieszkańców w konsultacjach społecznych. Projekt będzie gotowy wiosną 2020 roku.

Przed ogłoszeniem zamówienia zbieraliśmy opinie i pomysły mieszkańców. Wówczas przygotowana została wstępna koncepcja, a w niej podział terenu  na cztery strefy służące rekreacji mieszkańców. Najbliżej Astorii zaplanowano strefę basenów pływackich z szatniami i gastronomią. W środkowej części obszaru znajdzie się natomiast największa strefa zabaw i rekreacji wodnej. Bardziej na zachód planowane jest utworzenie strefy relaksu z plażą, sprzętem plażowym, boiskami i natryskami schładzającymi. Najbliżej ulicy Unii Lubelskiej powstanie strefa rekreacji ruchowej z parkiem linowym dla dzieci, placem zabaw, urządzeniami do ćwiczeń oraz parkour parkiem.

Zewnętrzna strefa Astorii to teren ciągnący się wzdłuż bulwarów od budowanego basenu Astorii aż do ul. Unii Lubelskiej. Obszar liczy  około 21 tysięcy metrów kwadratowych. Cały obszar będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wśród pomysłów bydgoszczan przyjętych do realizacji znajdują się między innymi takie elementy jak: zjeżdżalnie dla dzieci, w tym pontonowa, wejście od strony bulwarów, zabawki wodne, parkingi rowerowe, fontanna, dostęp do Wi-Fi, dodatkowe przystanki autobusowe na Królowej Jadwigi i Unii Lubelskiej, zróżnicowanie głębokości i wielkości basenów, bezpieczne nawierzchnie, system podgrzewający wodę, punkty gastronomiczne ze zdrową żywnością, miejsce dla matek z małymi dziećmi, sprzęt plażowy, nagłośnienie, monitoring całego obiektu, szafki i wielofunkcyjne boiska.

Zdecydowana większość uwag bydgoszczan dotycząca zewnętrznej strefy rekreacyjnej została oceniona pozytywnie i trafi do realizacji.  Teraz projektant wprowadzi do przygotowanej wcześniej koncepcji zaakceptowane opinie mieszkańców. Na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej projektant ma około roku. Ostateczny kształt strefy dostarczającej mieszkańcom każdego lata wielu atrakcji poznamy wiosną 2020 roku.  Warto podkreślić, że na etapie koncepcji programowo —przestrzennej projektanci będą musieli uzyskać pozytywne opinie Architekta Miasta, Plastyka Miejskiego oraz Rady ds. Estetyki Miasta Bydgoszczy. Zależy nam na tym, by projekt był nie tylko funkcjonalny, ale charakteryzował się dużą estetyką.