logo miasta - trzy kolorowe spichrze

ME U23: Superbohaterowie w super rozmiarze
Na ścianie wieżowca przy ul. Konarskiego, w którym mieszczą się m.in. Starostwo Powiatowe i wydziały Urzędu Wojewódzkiego, powieszono baner reklamujący lipcowe mistrzostwa Europy do lat 23. w lekkiej atletyce.


Na imprezę, która odbędzie się w dniach 13-16 lipca na stadionie Zawiszy, zapraszają liderzy polskiej reprezentacji: Maria Andrejczyk (oszczep), Ewa Swoboda (sprint) Sofia Ennaoui (biegi średnie) i Konrad Bukowiecki (kula).

Bydgoskie mistrzostwa to najważniejsza w tym roku lekkoatletyczna impreza na otwartym stadionie w Polsce. Medaliści młodzieżowego czempionatu to w większości wschodzące gwiazdy lekkoatletyki – część z nich (jak nasi Superbohaterowie) już dziś rywalizuje z doskonałym skutkiem na arenie seniorskiej, inni – mogą właśnie w Bydgoszczy rozpocząć sportową karierę przez wielkie „K”. Przykładowo: zawodnicy Zawiszy, Marcin Lewandowski i Paweł Wojciechowski, którzy przywieźli medale z tegorocznych halowych mistrzostw w Belgradzie, w przeszłości stawali na podium młodzieżowych mistrzostw Europy; tyczkarz zdobył złoto w Belgradzie w 2011 r., a średniodystansowiec Lewandowski w swojej kolekcji ma dwa medale MME – złoto z Debreczyna 2007 i srebro z Kowna – 2009.

Organizatorzy spodziewają się w tym roku ok. 900 zawodników z 42 krajów (ostateczną liczbę poznamy na początku lipca). W sprzedaży są bilety na lipcowe zawody: ulgowa wejściówka na cały dzień kosztuje 5 zł (normalny 10 zł), dzieci do 6. roku życia wchodzą za darmo.

Warto wiedzieć:

Mistrzostwa Europy do lat 23 to międzynarodowe zawody lekkoatletyczne rangi mistrzowskiej dla zawodników od 20 do 22 lat (kategoria U23), rozgrywane w cyklu dwuletnim pod egidą European Athletics od 1997 roku. W Polsce do tej pory gościły zaledwie raz: w 2003 roku w… Bydgoszczy. Na stadionie Zawiszy rywalizowały takie uznane gwiazdy jak m.in. Mo Farah (GBR), Blanka Vlasic (CRO), Yelena Isinbayeva (RUS) czy Carolina Kluft (SWE).