logo miasta - trzy kolorowe spichrze

ME U21: Serbowie w drodze do Bydgoszczy
Po tygodniowym pobycie w ośrodku w Gniewinie, młodzieżowa reprezentacja Serbii w środowe popołudnie dotrze do Bydgoszczy. W naszym mieście rozegrają trzy spotkania fazy grupowej UEFA EURO U21. Największym zainteresowaniem cieszy się ich rywalizacja z Hiszpanami.


W Bydgoszczy Serbowie zagrają przeciw Portugalii (17.06, godz. 18.00) i Macedonii (20.06, godz. 18.00), jednak to starcie serbsko-hiszpańskie (23.06, godz. 20.45) od początku cieszy się największym zainteresowaniem kibiców. Wykupiono już prawie 100 proc. biletów przygotowanych na ten mecz, dlatego organizatorzy zdecydowali się wypuścić na rynek dodatkową pulę 1312 wejściówek. Trudno się dziwić takiemu zainteresowaniu: Hiszpanie to jeden z faworytów do zwycięstwa w całym turnieju. Czterokrotnie w historii zdobyli młodzieżowy Puchar Europy. Wartość podstawowej „jedenastki” z Półwyspu Iberyjskiego oceniana jest na 174 mln euro. Do dyspozycji trenera Alberta Celadesa są piłkarze na co dzień grający w topowych europejskich klubach: Marco Asensio (Real Madryt), Denis Suarez (FC Barcelona), Oliver Torres (FC Porto) czy Gerard Deulofeu (AC Milan).

Wg portalu transfermarkt łączna wartość rynkowa reprezentacji Serbii z kolei wynosi 43,25 mln euro. Najdroższy zawodnik to napastnik Benfiki Lizbona 20-letni Andrija Zivkovic, którego wartość rynkową portal wycenił na 6,5 mln euro. Niemniej Serbów stać na niespodziankę. Liga serbska słynie z wychowywania piłkarskich talentów. W 2015 roku analitycy Centrum Studiów Piłkarskich obliczyli, że najwięcej piłkarzy do klubów z najwyższych lig Starego Kontynentu dostarczał jeden z dwóch najbardziej znanych tamtejszych zespołów – Partizan Belgrad. EURO w Bydgoszczy będzie dla młodych Serbów doskonałą szansą pokazania się piłkarskim menedżerom.

Serbowie zjawią się w Bydgoszczy w środowe popołudnie. Podczas pobytu w naszym mieście gościć ich będzie hotel Holiday Inn. Pozostałe ekipy (Hiszpania, Macedonia, Portugalia), które będą przyjeżdżały do Bydgoszczy na swoje spotkania z Serbami, nocować będą w hotelu Słoneczny Młyn. Piłkarze będą trenować na bocznym boisku stadionu Zawisza od ul. Powstańców Warszawy (Serbowie) oraz na obiekcie Bydgoskiego Klubu Sportowego „Chemik” (Hiszpanie, Macedończycy, Portugalczycy).

Z systemu rezerwacji biletów wynika, że na spotkania do Bydgoszczy przyjadą kibice ze wszystkich krajów, które u nas grają. Najliczniejszą. Około tysięczną grupę stanowić będą fani Macedonii. Kilkaset osób przyjedzie z Serbii. Pojawią się też mniej liczne (kilku-kilkunastoosobowe) grupy fanów piłki z krajów, które na stadionie Zawiszy się nie zaprezentują. Liczba krzesełek na obiekcie, na potrzeby EURO, została nieco zmniejszona - na łukach zostały one zastawione banerami reklamującymi turniej, dodatkowo przebudowana została dla licznej grupy dziennikarzy trybuna B. Stadion zgłoszony został na 12 tys. miejsc (nominalnie ma 20,5 tys. krzesełek).

 

Warto wiedzieć:

Serbowie to finaliści turniejów EURO U21 w 1990, 2004 i 2007 r. W eliminacjach do tegorocznych mistrzostw nie przegrali żadnego spotkania przed własną publicznością, a ich najlepszym strzelcem był Uroš Djurdjević (9 goli).