logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Klucze wręczone – studenci zawładnęli miastem
Nastał czas tradycyjnych Juwenaliów, czyli corocznego święta studentów. Na znak ich panowania prezydent Rafał Bruski przekazał przedstawicielom studenckiej braci symboliczne klucze do bram miasta.


To najbardziej zabawowy tydzień bydgoskich żaków. Każda uczelnia ma swój program obchodów, jednak terminy zostały tak dobrane, aby wszystkie imprezy zazębiały się i zamknęły w jednym tygodniu. W sobotę, 13 maja, świętują żacy z Wyższej Szkoły Gospodarki, w terminie 15-19 maja studenci Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego, 16-17 maja – Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, 17-18 maja – Collegium Medicum UMK i Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego.

Wszystkim studentom prezydent Rafał Bruski – za pośrednictwem przedstawicieli samorządu studenckiego – życzył udanej i bezpiecznej zabawy oraz powodzenia podczas zbliżającej się letniej sesji egzaminacyjnej.

Warto wiedzieć:

Juwenalia pierwotnie były to igrzyska odbywające się w starożytnym Rzymie ustanowione w 59 roku przez cesarza Nerona. Jako święto studentów obchodzone były już w XV w. w Krakowie.