logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Dla najmłodszych miłośników książek - ruszają LiterObrazki




To będzie tydzień pełen inspirujących spotkań z autorami i ilustratorami, wydawcami i artystami, którzy z liter i obrazków potrafią wyczarować niezwykłe rzeczy. Już w poniedziałek 27 maja rusza kolejna, VIII edycja Festiwalu Książki Obrazkowej dla Dzieci LiterObrazki. Wstęp jest wolny, na część wydarzeń obowiązują zapisy.


Festiwal Literatury Obrazkowej Dla Dzieci w tym roku odbywa się po raz ósmy. W dniach 27 maja - 2 czerwca Biblioteka Główna zamieni się w miejsce spotkań, warsztatów, wystaw. Program jest bardzo bogaty – będą warsztaty czytelnicze, plastyczne, taneczne, z robienia instrumentów, spektakle, pokazy bajek czy wreszcie kiermasz książek. Warto też wybrać się na Ostry Dyżur Literacki, podczas którego eksperci literatury dla dzieci w kitlach lekarskich będą rekomendować wartościowe książki dobrane do wieku i dotychczasowych doświadczeń czytelniczych.

Wystawy
W tym roku organizatorzy przygotowali aż 4 wystawy: „MAPY. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata” Aleksandry i Daniela Mizielińskich, Książkę Roku 2018 – wystawę pokonkursową oraz „Pszczoły” Piotra Sochy. Czwarta wystawa będzie dla uczestników niespodzianką.
Na wystawie „Mapy…” pokazane zostaną wybrane strony z imponującego atlasu w stylu map dawnych podróżników przeniesione na wielkoformatowe płótno. Wydawcą książki jest Wydawnictwo Dwie Siostry. Wystawę będzie można oglądać od 21 maja do 21 czerwca w Bibliotece Głównej na Starym Rynku.

„Pszczoły” pokazuje fantastyczny świat pszczół według Piotra Sochy w dużym formacie. Wystawa ilustracji do książki P. Sochy obrazuje m.in. budowę pszczoły, roju, ula i warsztatu pszczelarza a nawet miododajnych roślin i cyklu powstawania miodu. Wystawa będzie czynna od 27 maja do 2 czerwca w WiMBP na Starym Rynku.

Będzie tez okazja do poznania historii LiterObrazków – wystawa „Jest taki Festiwal – LiterObrazki” na planszach ze zdjęciami Bartosza Binieckiego ukaże wspomnienia z kolejnych edycji imprezy.

Wystawa „Książka Roku 2018” to pokłosie 31.edycji konkursu „Książka Roku” organizowanego przez polską sekcję IBBY. Wystawa będzie dobrym drogowskazem dla tych, którzy szukają wartościowych książek dla małych i trochę starszych a w natłoku nowości czuja się zagubieni. W konkursie wzięło udział blisko 90 wydawców, którzy zgłosili 320 tytułów polskich autorów.

Na LIterObrazki do Bydgoszczy przyjadą uznani polscy artyści, graficy, ilustratorzy i autorzy, zaplanowano warsztaty literackie i plastyczne, spektakle teatralne, koncerty, spotkania z pisarzami i ilustratorami, bajki z rzutnika, rodzinne śniadanie oraz gry i zabawy. 

Cały program Festiwalu dostępny jest tutaj: www.literobrazki.pl/program