logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Jak bezpiecznie przetrwać upały?
W naszym mieście od kilku dni utrzymują się bardzo wysokie temperatury, powyżej 30 stopni. Przypominamy, że tak wysokie temperatury mogą być niebezpieczne, szczególnie dla dzieci i osób starszych. Pamiętajmy także o naszych zwierzętach.


Co robić by przetrwać upał? Po pierwsze, jeśli tylko możemy unikajmy przebywania na słońcu. Zrezygnujmy także z obciążającego nasz organizm wysiłku fizycznego. Jeżeli wychodzimy w upalny dzień na świeże powietrze, pamiętajmy o nakryciu głowy, butelce wody oraz szukajmy zacienionych miejsc. Przed wyjściem z domu warto również zastosować kremy z wysokim filtrem. Pamiętajmy także o naszych czworonogach, zapewniając im stały dostęp do wody i zacienione miejsce do odpoczynku.

Nie zostawiaj dzieci i zwierząt w samochodzie
Pod żadnym pozorem nie zostawiajmy śpiących dzieci lub zwierząt w samochodach.  W tak upalne dni, temperatura w pojeździe bardzo szybko wzrasta. Może to prowadzić do udaru, a nawet śmierci.
- Dzieci nie powinno się pozostawiać samych w samochodzie, niezależnie od pory roku. W upalne dni jest to skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie. Temperatura w aucie wzrasta bardzo szybko i może być zabójcza, nie pomaga zaparkowanie pojazdu w cieniu. Żeby organizm dziecka przestał prawidłowo funkcjonować wystarczy zaledwie kilkanaście, a czasem tylko kilka minut w zamkniętym, przegrzanym samochodzie. Nie bądźmy obojętni, widząc, jak ktoś inny podczas upałów pozostawia w samochodzie dzieci lub zwierzęta – apeluje Policja.

Woda do napicia i schłodzenia
W związku z falą upałów zamontowaliśmy w mieście bramki wodne, dzięki którym schłodzimy się w upalny dzień. Uruchomiona została także pergola na Placu Teatralnym. Urządzenia znajdują się na Starym Rynku, Wyspie Młyńskiej, Gdańskiej/Dworcowa, Rondzie Grunwaldzkim, na Osiedlu Leśnym i w Starym Fordonie.  Woda odpowiada za regulację temperatury ciała i przyjmuje się, że w gorące dni dorosły człowiek powinien wypijać jej od 2 do 3 litrów dziennie. Niegazowana woda mineralna jest najlepszym sposobem na ugaszenie pragnienia i schłodzenie się. Na ulicy Mostowej istnieje możliwość napicia się Wody Bydgoskiej. Jest to coroczna wakacyjna akcja częstowania bydgoszczan i turystów wodą bydgoską prosto z kranu. Zachęcamy do korzystania uzupełniania płynów, gdy przebywamy w Śródmieściu. Od 24 czerwca bezpieczną i smaczną wodą częstować będziemy także na Placu Wolności i Wyspie Młyńskiej. Woda bydgoska to nowa marka, która coraz chętniej używana jest do wielu produktów gdyż poprawia ich smak i tym samym coraz częściej, wypiera tradycyjną wodę butelkowaną. Jest także idealna do spożywania w upalne dni.


Woda dla czworonogów
Podobnie jak w ubiegłym roku, przy budynkach Urzędu Miasta wystawione są miski z wodą, by każdy spragniony zwierzak mógł z nich skorzystać podczas spaceru.