logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Festiwal Ethniesy po raz 5 w MCK-u




Festiwal Ethniesy rozpoczyna się w środę 22 marca w Miejskim Centrum Kultury. Po raz piąty w Bydgoszczy zaprezentują się najciekawsze zespoły ludowe z całej Polski.


Ethniesy to już wiosenna tradycja muzycznej sceny Miejskiego Centrum Kultury. Od pięciu lat na festiwalu prezentowane są zespołu z różnych regionów Polski grające szeroko pojętą muzykę ludową. W tym roku do Bydgoszczy przyjadą m. in. Warszawska Orkiestra Sentymentalna, Matragona, Angela Gaber, Tołhaje i Widymo, a także Zofia Bernad i Żywizna.

Festiwalowi towarzyszą warsztaty zarówno dla dzieci jak i dorosłych. W tym roku spotkanie dla najmłodszych poprowadzi Ola Bilińska z Libelid, która na Ethniesach zaprezentuje pieśni miłosne w języku jidysz. Dla dorosłych fanów muzyki ludowej przygotowano warsztaty ze śpiewu leśnego z Genowefą Lenarcik (Żywizna).

PROGRAM FESTIWALU

22.03.2017, środa, sala MCK, godz. 20.00, wstęp: 30 zł

Warszawska Orkiestra Sentymentalna

Zespół powstały z ducha i finezji międzywojennej rewii, który zabiera słuchaczy w muzyczną podróż do czasów, gdy na największych scenach grywało się piosenki Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego czy Fanny. To zespół rozsmakowany w melodiach dwudziestolecia międzywojennego wykonujący utwory z repertuaru Adama Astona, Wiery Gran, Mieczysława Fogga i innych gwiazd teatralnych, kabaretowych czy filmowych.

23.03.2017 r., czwartek

godz. 18.00, foyer MCK, wstęp wolny

Wernisaż wystawy malarstwa Sylwestra Stabryły

Monumentalne portrety, przede wszystkim kobiet. Figuratywne malarstwo Sylwestra Stabryły to nieustanne zgłębianie wciąż niewyeksploatowanego problemu przedstawienia człowieka, w jego pełnej duchowo-cielesnej postaci. Twórczość ta dość przewrotnie wpisuje się przy tym w folkowy charakter Festiwalu Ethniesy – nie eksponuje regionalizmów, ale wskazuje raczej na fakt, że artystycznym źródłem może być po prostu człowiek i świat, nieograniczona przestrzeń globalnej wioski. A przede wszystkim wielowiekowa malarska tradycja. Wystawa potrwa do 14 kwietnia 2017r.

godz. 19.00, sala widowiskowo-kinowa, wstęp: 30 zł

Nowe Brzmienie Bieszczad: Matragona/Tołhaje/Angela Gaber+Trio/ Widymo – koncert

Po raz pierwszy razem na scenie!

Nowe Brzmienie Bieszczad to składanka utworów czterech bieszczadzkich zespołów: Angela Gaber + Trio, Matragona, Tołhaje i Widymo. Łączy ich miłość do Bieszczadzkich gór, a inspiracje czerpią z najdawniejszych tradycji muzycznych tego regionu. Każdy z tych zespołów pomimo wspólnego mianownika jest zupełnie inny, różnią się pod względem instrumentarium i interpretacją muzycznych źródeł. Od śpiewów wielogłosowych a capella, przez tajemnicze dźwięki z pogranicza etno, wydobywanych z archaicznych instrumentów z całego świata, po współczesne instrumenty dodające do tej mozaiki szczyptę jazzu i rocka.

Matragona

To propozycja dla wszystkich szukających muzyki akustycznej, refleksyjnej, wysublimowanej w środkach i bardzo oryginalnej. Kilkanaście lat temu byli objawieniem konkursu “Nowa Tradycja” organizowanego przez Polskie Radio, nadal jednak odważnie eksperymentują z różnymi tradycjami muzycznymi.

Widymo

Chór kobiet. Muzyka ludzi z Gór Słonych na głosy i historie o tym, co było i co się staje. To świat zaklinamy wielogłosem osobowości, kultur i obrządków.

Angela Gaber + Trio

Angela Gaber z zespołem łączy brzmienia folkowe z muzyką alternatywną. Na swoim koncie mają debiutancki album „Opowieści z Ziemi” zarejestrowany w kamiennym kościele w Mrzygłodzie. Album został zauważony i doceniony wśród jury konkursów takich jak: Festiwal Folkowy Polskiego Radia - Nowa Tradycji, Mikołajki Folkowe czy Festiwal Wschody.

Tołhaje

Zespół TOŁHAJE powstał wiosną 2000 r. z inicjatywy dwóch muzyków Damiana Kurasza i Janusza Demkowicza. Po krótkim czasie dołączyli do nich inni muzycy, pochodzący z terenów Podkarpacia: Marysia Jurczyszyn, Tomasz Duda, Jakub Mietła, Robert Krok, Łukasz Moskal i Piotr Rychlec. W swej twórczości, zespół czerpie inspiracje m.in. z tradycji Bojków i Łemków - grup etnicznych zamieszkujących Bieszczady przed 1947 r. oraz z kultury muzycznej terenów Polski południowo-wschodniej (Lubelszczyzna).

24.03.2017 r., piątek, godz. 19.00, sala widowiskowo-kinowa, wstęp: 30 zł

Libelid

LIBELID to cykl pieśni miłosnych w języku jidysz opracowanych przez Olę Bilińską z towarzyszeniem zespołu doświadczonych muzyków z Gdańska, Warszawy i Sejn. Stanowi on kontynuację płyty „Berjozkele – kołysanki i pieśni wieczorne jidysz“, wydaną przez Żydowski Instytut Historyczny. Kompozycje tworzące program LIBELID to wybór przedwojennych pieśni w jidysz układających się w opowieść o różnych odcieniach i obliczach miłości.

Adam Strug - a capella - pieśni tradycyjne

Śpiewak i instrumentalista, autor piosenek, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, scenarzysta filmów dokumentalnych. Pomysłodawca zespołu śpiewaczego „Monodia Polska” praktykującego pieśni polskie przekazywane w tradycji ustnej. Lider muzycznej kompanii wykonującej jego autorskie piosenki.

Dżezbandyta

Grupa Lautari tym razem w niebezpiecznym związku z transową muzyką polskiego interioru. Wyrośli na powojennych zgliszczach, w czasach gdy wiejskie kapele odkrywały „saksefon”, basówkę i dżaz . Szabrownicy, kanciarze i muzykanci, uczestnicy dancingów, szemranych potańców na dechach , wiejskich zabaw i wesel - nie stracili niczego z dawnego stylu grania „pod nogę” .

25.03.2017 r., sobota, godz. 19.00, sala widowiskowo-kinowa, wstęp: 30 zł

Zofia Bernad – Tradycyjne Pieśni Lubelszczyzny

Płyta „Tradycyjne pieśni Lubelszczyzny” jest zbiorem pieśni obrzędowych i lirycznych: pieśni bożonarodzeniowych, pieśni chrzcielnych oraz oczywiście pieśni o nieszczęśliwej miłości i pocieszycielce - gorzałce. Pochodzą one ze zbiorów Instytutu Sztuki Państwowej Akademii Nauk oraz Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej.

Żywizna

„Żywizna" (po kurpiowsku „natura”) to duet gitarzysty Raphaela Rogińskiego i Genowefy Lenarcik, śpiewaczki oraz córki wielkiego przedstawiciela folkloru Kurpiów, Stanisława Brzozowego. Twórcy "Żywizny" korzystają z tradycji śpiewów leśnych, przywołując we wspólnych utworach dzikość i tajemnicę Puszczy Zielonej.

Janusz Prusinowski Kompania

Janusz Prusinowski Kompania to uczniowie i kontynuatorzy wiejskich muzykantów – Jana Lewandowskiego, Kazimierza Meto, Józefa Zarasia, Piotra i Jana Gaców, Tadeusza Kubiaka i wielu innych – a zarazem awangardowa formacja o charakterystycznym brzmieniu i własnym języku improwizacji. Muzykę łączą z tańcem, archaiczność z doświadczeniem współczesności, trasy koncertowe zaś z działalnością edukacyjną w Polsce i na świecie

26.03.2017, godz. 16.00, sala widowiskowo-kinowa, wstęp wolny

„Kroniki sejneńskie” - spektakl

Spektakl „Kroniki sejneńskie” przygotowany został przez teatr młodzieżowy działający przy Ośrodku w Sejnach. Adresowany jest zarówno do młodzieży jak i dorosłych. Prezentowany był w wielu miastach Polski, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Malta w Poznaniu w 2002r., w Bośni, Litwie, Niemczech, Danii i Hiszpanii. W kwietniu 2008 roku spektakl pokazywany był przez dwa tygodnie w Teatrze La MaMa w Nowym Jorku.

Warsztaty:

25.03.2017, sobota. godz.11.00, sala kinowo-widowiskowa MCK

Warsztaty dla dzieci z Olą Bilińską (Libelid)

Wstęp wolny, zapisy: dominika.kiss-orska@mck-bydgoszcz.pl

26.03.2017 r., niedziela, godz. 10.00 -12.00, salonik secesyjny

Warsztaty ze śpiewu leśnego z Genowefą Lenarcik (Żywizna)

Wstęp: 60 zł, Zapisy: dominika.kiss-orska@mck-bydgoszcz.pl

Bilety:

Dostępne w kasie MCK

22.03 - 30 zł

23.03 - 30 zł

24.03 – 30 zł

25.03 – 30 zł

26.03 Kroniki Sejneńskie – wstęp wolny

Warsztaty z Olą Bilińską – wstęp wolny

Warsztaty z Genowefą Lenarcik - 60 zł (karnet nie obejmuje tej kwoty)

Karnet na 4 dni koncertów – 100 zł