logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Estetyczne zmiany na ul. Śniadeckich




Rozpoczął się remont masywnej kamienicy przy ul. Śniadeckich 39. Bogato zdobiona elewacja będzie utrzymana w jasnych kolorach. Wcześniej przy tej ulicy wypiękniało wiele innych kamienic. Wkrótce rozpocznie się też I etap rewitalizacji chodników i oświetlenia.


Neorenesansową kamienicę przy ul. Śniadeckich wzniesiono około 1878 roku na planie zbliżonym do prostokąta. Budynek z numerem 39 liczy cztery kondygnacje i poddasze. Pełni przede wszystkim funkcję mieszkalną. Kamienica prezentuje oryginalne motywy architektoniczne, w szczególności zdobioną bramę ujętą dwiema półkolumnami, wielki wykusz w centralnej części oraz zdobiony kartusz nad wejściem. Kondygnacja nad suterenami z punktami handlowo-usługowymi jest zdobiona boniowaniem. Okna ujęte są w ozdobne opaski i zwieńczone naczółkami. Poszczególne kondygnacje rozdzielają gzymsy. Pod linią dachu ma on formę konsol. Remont ma przywrócić dawny blask kamienicy tworzącej z sąsiednim budynkiem nr 41 dobrze pasującą do siebie kompozycję przestrzenną. Ta kamienica utrzymana również w neorenesansowym stylu jest już po remoncie. Wcześniej wzdłuż ul. Śniadeckich odnowiono szereg innych budynków.

Wkrótce rozpocznie się też przebudowa chodnika. Na nawierzchni stosowane będą granitowe płyty, układane podobnie jak na zrewitalizowanej wcześniej  ulicy Cieszkowskiego, w karo. Zastosowane zostaną też kamienne opaski. Historyczny wzór i płyty w pierwszym etapie ułożone zostaną od Gdańskiej do Pomorskiej. Wcześniej wymienione zostanie oświetlenie na tak zwane bydgoskie pastorały. Więcej informacji o tym zadaniu znajduje się TUTAJ.

Ulica Śniadeckich liczy długość około 850 metrów. Wytyczono ja w połowie XIX wieku. Stała się główna osią powstającej wówczas nowej dzielnicy ulokowanej pomiędzy ul. Gdańską i dworcem kolejowym. Do ulicy przylega wytyczony wówczas pl. Piastowski, pełniący do dziś targową funkcję.

Warto wiedzieć

Z myślą o poprawie estetyki w Bydgoszczy wdrażanych jest szereg instrumentów wspierających rewitalizację Śródmieścia. Skuteczne okazały się m.in. nakazy przeprowadzenia prac remontowych w obiektach oszpecających otoczenie. Bydgoszcz jest też w gronie miast przeznaczających największe kwoty na dofinansowanie remontów konserwatorskich. Co roku miliony złotych inwestowane są w przebudowę reprezentacyjnych ulic, placów i parków. Szereg interwencji podejmuje też plastyk.