logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Ekologicznie na Wyspie Młyńskiej
„Segregujesz – Zyskujesz” pod takim hasłem odbył się w sobotę (12 maja) na Wyspie Młyńskiej kolejny miejski festyn ekologiczny.


Jak co roku impreza spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców. Tradycyjnie w zamian za posegregowane odpady (plastik, papier, szkło, baterie, puszki, sprzęt elektroniczny i elektryczny) mieszkańcy mogli odebrać talony na zakup roślin.

W tym roku w ramach zbiórki zebrano 980 kg szkła, 1400 kg butelek plastikowych i makulatury, 68 kg metalowych puszek, 2600 kg elektrosprzętu, 610 kg baterii. Zbierane były też nakrętki, a dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na leczenie i rehabilitację Pauli Pelplińskiej – podopiecznej fundacji „Zdążyć z pomocą”. Osoby, które tego dnia przyniosły nakrętki mogły wygrać rower miejski i kosz piknikowy.

 

Nie zabrakło pokazu wykorzystania surowców wtórnych. Zaproszeni goście pokazywali jak można wykonać ozdoby z opon oraz meble ogrodowe z palet i plastikowych butelek.

Na scenie pojawili się lokalni wykonawcy; tancerze oraz zespoły muzyczne Młodzieżowego Domu Kultury nr 1, Przedszkola Niepublicznego Tęcza oraz Przedszkola Niepublicznego Ludzikowo. Młodzież ze Szkoły Branżowej zaprezentowała spektakl o tym „Jak Bydguś się troszczył o czystość Bydgoszczy”. Bydgusia i Bydgusię można było spotkać w tym dniu na Wyspie Młyńskiej.

Atrakcją festynu były liczne gry i konkursy o tematyce ekologicznej, oryginalne dmuchańce, fotobudka serwująca zdjęcia na pamiątkę, ekologiczna krowa do dojenia oraz wiele innych niespodzianek. Uczestnicy festynu mogli sprawdzić swoją wiedzę o odpadach biorąc udział w interaktywnym quizie ekologicznym czy ekologicznym kole wiedzy.

W Strefie dziecka, przez cały czas trwania festynu kolorowi animatorzy organizowali gry, zabawy i konkursy. Każde chętne dziecko mogło pomalować buzię, wykręcić wesołego zwierzaka z balonów, pobawić się wielkimi bańkami mydlanymi oraz zjeść słodką watę cukrową. Dzieci mogły wykazać się szybkim ślizgiem na dmuchanej zjeżdżalni, pokonać niesamowity dmuchany tor przeszkód, wydoić ekologiczną krowę czy sprawdzić swoją celność w grze w mega darta.

 

Równolegle z zabawami i konkursami trwały warsztaty kreatywne z wykorzystaniem surowców wtórnych. Była okazja, aby zrobić swój własny instrument, ozdobić torbę ekologiczną czy też wyczarować kolorową biżuterię. Na pamiątkę każdy uczestnik festynu mógł wybić pamiątkową monetę lub wykonać ekologiczne mydełko.