logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Dzieci już wiedzą, że pszczoły lubią miasta




Dzieci z bydgoskich szkół i przedszkoli odbyły bezpłatne warsztaty edukacyjne, mające na celu uświadomienie jak ważną rolę odgrywają pszczoły w przyrodzie. Dzieci uczyły się poprzez zabawę, dotyk smak, wzrok i węch. Warsztaty pn. "Pszczoły w mieście" były współfinansowane przez miasto i zostały zorganizowane przez Wyższą Szkołę Gospodarki.


Celem warsztatów było kształtowanie proekologicznej postawy wśród dzieci, uświadomienie ważnej roli pszczół w przyrodzie. To nauka przez zabawę, dotyk, smak, wzrok i węch. Dzieci poznały podstawowe terminy związane z pszczołami i pasieką. Dowiedzieli się kim jest truteń i czy królowa jest tylko jedna, czy pszczoła jest przyjacielem, którego trzeba chronić. Stali się tropicielami pszczół wśród roślin miododajnych posadzonych na terenie uczelnianego ogrodu. W ramach zabawy rysowali pszczołę zastanawiając się do czego służą skrzydełka i odwłok. Dzieci poznały także smak miodu, a przebierając się w strój poczuli się jak prawdziwy pszczelarz.

Organizatorem bezpłatnych warsztatów była Wyższa Szkoła Gospodarki, która otworzyła na terenie kamupusu Pszczelarium WSG. Jest to nowa inicjatywa proekologiczna, która ma zwracać uwagę na istniejący problem wymierania pszczół w naszym środowisku oraz w sposób praktyczny wspomóc ekosystem.

Przypomnijmy, że miasto Bydgoszcz bierze udział w międzynarodowym projekcie BeePathNet, którego celem jest ochrona pszczół oraz popularyzacja pszczelarstwa.  Celem projektu o akronimie BeePathNet pod nazwą „Budowanie i łączenie miast świadomych roli pszczół w Europie (Building and Connecting Urban Bee-aware Cities in Europe) jest popularyzacja i rozwój pszczelarstwa w warunkach miejskich oraz poprawa warunków bytowania owadów zapylających. W ramach projektu wykonaliśmy badania, które wykazały, że miód produkowany w mieście jest bezpieczny i nie zawiera toksyn.

 

Fot. Wyższa Szkoła Gospodarki