logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Dni Otwarte Funduszy Europejskich już w ten weekend!
Chcesz zwiedzić z przewodnikiem Wyspę Młyńską? Poznać najmroczniejsze zakamarki Exploseum? A może dowiedzieć się na czym polega drukowanie w 3D – to tylko kilka z przygotowanych propozycji dla mieszkańców w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich.


Już po raz piąty rusza akcja „Dni Otwarte Funduszy Europejskich” promująca projekty zrealizowane dzięki środkom unijnym.

Od 11 do 13 maja beneficjenci środków z UE otwierają swoje drzwi, oferują zniżki, darmowe wejścia lub po prostu prezentują ciekawe pomysły urzeczywistnione dzięki funduszom europejskim. Dni Otwarte Funduszy Europejskich to największe wydarzenie prezentujące projekty zrealizowane dzięki unijnemu dofinansowaniu.

Poznaj historię Wyspy Młyńskiej
Otoczona wodami Brdy wyspa rzeczna o łącznej powierzchni 6.5 ha, ze względu na swoje usytuowanie w pobliżu Starego Rynku, jest swoistym unikatem na skalę europejską. Obecnie na skutek przeprowadzonych na tym obszarze prac rewitalizacyjnych Wyspa Młyńska pełni funkcje: kulturalną, społeczną i rozrywkowo-turystyczną. Zapraszamy na zwiedzanie z przewodnikiem Wyspy Młyńskiej.

Bezpłatne zwiedzanie odbędzie się 11 maja (piątek) o godzinie 14:00. Miejsce zbiórki przy Zbiorach Archeologicznych, ul. Mennica 2.

Odkryj wybuchową historię w Exploseum!
Bydgoskie Exploseum zaprasza na wyjątkowe zwiedzanie z przewodnikiem, który oprowadzi po najmroczniejszych zakamarkach zakładu. Zwiedzający kompleks siedmiu budynków pofabrycznych, połączonych siecią wąskich tuneli i korytarzy, mają świadomość historycznej wyjątkowości  tego miejsca.  

Zwiedzanie trwa około 2 godzin, obowiązują wcześniejsze zapisy ( pod numerem telefonu:  883 366 056). Dodatkowo tego samego dnia zwiedzający będą mogli zobaczyć wystawy stałe w pozostałych obiektach Muzeum Okręgowego bezpłatnie.

Sprzęt wodny w przystani ze zniżkami
11 maja (piątek) każdy kto będzie miał ochotę na wodną wycieczkę, będzie mógł wypożyczyć rower wodny z dużą zniżką. Samochodziki i rowery wodne będzie można wypożyczyć za 5 zł. W sobotę (12 maja) wypożyczenie kajaku za symboliczną złotówkę.

Zwiedzanie Muzeum Wodociągów w dwóch lokalizacjach
Przy ulicy Gdańskiej w ramach tzw. ścieżki edukacji ekologicznej eksponowane są liczne, głównie zabytkowe urządzenia wodociągowe: hydranty, zdroje uliczne i pompy. Podziwiać można replikę średniowiecznego rurmusa urządzenia przed wiekami usytuowanego koło kościoła farnego, za pomocą którego w XVI wieku ponad murem miejskim dostarczano do Bydgoszczy wodę z Brdy. Obejrzeć można współczesne urządzenia: pompy, zasuwy, zawory. Zajrzeć do piętrowego kanału wodno-ściekowego z końca XIX wieku, będącego 15-metrową repliką podobnej budowli, której kilometry skryte są pod ziemią.
W Wieży Ciśnień eksponowane są, między innymi: drewniane rury wodociągowe, żetony na wodę, elementy wyposażenia dawnych łazienek i toalet, archiwalne zdjęcia i dokumenty. Jedną z atrakcji Muzeum Wodociągów przy ul. Filareckiej jest udostępniony zwiedzającym taras widokowy na szczycie 45-metrowej wieży (najwyższego powszechnie dostępnego punktu w mieście). Po pokonaniu ponad 170 stopni można podziwiać - także przez lunety - panoramę Bydgoszczy.

W obu muzealnych obiektach prezentowane będą filmy przedstawiające: historię wody, sposoby jej pozyskiwania i wykorzystywania od czasów starożytnych po współczesność, historię bydgoskich wodociągów oraz animacje obrazujące: obieg wody w przyrodzie, przebieg procesów technologicznych pobierania wody głębinowej i powierzchniowej, jej oczyszczania i uzdatniania.

Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy działa w dwóch miejscach: Hala Pomp i Ścieżka Edukacji Ekologicznej przy ul. Gdańskiej 242, Wieża ciśnień przy ul. Filareckiej 1. W pierwszym jest udogodnienie dla niepełnosprawnych (winda).

W ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich można odwiedzić muzeum 11 (piątek) i 12 (sobota) maja od godziny 13:00 – 17:00. Chętni do zwiedzania grupowego proszeni są o wcześniejsze zgłoszenia pod numerem 882 050 656.

Jak powstaje energia z odpadów? Odwiedź ProNaturę i sprawdź
Dzień otwarty będzie świetną okazją, aby zobaczyć na własne oczy, jak powstaje energia z odpadów. ProNaturę odwiedzić będzie mógł bezpłatnie każdy, bez konieczności wcześniejszych zapisów czy uzyskania pozwolenia. Od godz. 10:00 do 14:00 goście w grupach, pod opieką przewodnika, zwiedzać będą teren zakładu. Podczas około godzinnego spaceru po obiekcie zobaczą m.in. centralną dyspozytornię, pomieszczenia techniczne czy tzw. „bunkier na odpady”.

Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych zlokalizowany jest na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. Dojechać tam można samochodem (dostępny jest duży, otwarty parking) lub autobusem 68 (dojazd do przystanku "Park Przemysłowy / Exploseum").

Poznaj bibliotekę uniwersytecką
Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy zaprasza na indywidualne oprowadzanie po gmachu budynku 11 maja (piątek) w godzinach 11:00 i 13:00 oraz oprowadzanie grupowe pomiędzy godziną 11.00 a 14.00, po uprzednim zgłoszeniu tel. 52-3266-458.

Biblioteka od 2013 r. ma siedzibę w nowym gmachu. Budynek o powierzchni 18.000 m2 został tak zaplanowany, aby mógł pełnić różne funkcje usługowe nie tylko dla środowiska akademickiego, ale także dla mieszkańców Bydgoszczy i regionu. Dzięki odpowiedniemu zapleczu odbywają się w niej konferencje naukowe, międzynarodowe i ogólnopolskie, jak również szkolenia i warsztaty. W gmachu mają miejsce wernisaże, spotkania literackie, wykłady, konkursy, mini koncerty i inne formy działalności kulturalnej.

W programie prezentacje:

  • „Zbiory specjalne Biblioteki UKW” - prezentacja ciekawych obiektów przechowywanych w magazynach Oddziału Zbiorów Specjalnych, m.in. ekslibrisów, map wojskowych, zwojów, czy ręcznie malowanych obrazków z Chin.
  • „Kolekcja komiksów” - liczy ok. 500 egzemplarzy. Są to głównie komiksy francuskojęzyczne.
  • „Jak powstawał nowy gmach" - prezentacja zdjęć powstałych w trakcie budowy gmachu Biblioteki UKW. Autorką jest Katarzyna Mrotek, pracownik Biblioteki.

Możliwość zobaczenia wystaw:

  • „Jerzy Wróblewski. Mistrz komiksu z Bydgoszczy”

Na wystawie, której autorem jest Maciej Jasiński, będzie można zobaczyć przekrój prac Jerzego Wróblewskiego. Plansze przedstawiają jego artystyczny rozwój, a liczne opisy i notatki pozwalają dowiedzieć się także więcej o kulisach życia i twórczości oraz o rynku wydawniczym w okresie PRL-u.

  • ,,Bydgoszcz późnośredniowieczna i nowożytna w świetle badań archeologicznych"

Prezentowane eksponaty i plansze opowiadają o życiu mieszkańców sprzed 300, 400, 600 lat. Wystawa jest tym cenniejsza, że nie na co dzień można oglądać zabytki zazwyczaj pozostające zamknięte w magazynach. ,,Malarstwo Włodzimierza Iwanka"
Wystawa jest przeglądem prac artysty od wczesnych "nowoczesnych" prac, aż po realistycznie malowane martwe natury.

  • „Niedopowiedziane...” Plakaty Jakuba Kaji        

Autor urodzony w Bydgoszczy specjalizuje się w grafice i fotografii. Zdobywca, m.in. 1 miejsca oraz specjalnego wyróżnienia w ogólnokrajowym konkursie na plakat z okazji 90-lecia banku PKO BP oraz 1 nagrody w ogólnopolskim konkursie na plakat z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Inspiracją cyklu wielkoformatowych plakatów społecznych Jakuba Kaji była konfrontacja sloganu reklamowego z realiami ulicy.

Maj z Noskowskim – muzyka, kultura i natura w Zespole Pałacowo Parkowym w Ostromecku
W dniach 11-13 maja w godzinach: piątek 10:00-16.00, sobota i niedziela 11.00-18.00. Zespół Pałacowo Parkowy w Ostromecku zaprasza do zwiedzania barokowego Pałacu Starego w Ostromecku, w tym unikatowej kolekcji Fortepianów i Pianin ze zbiorów Andrzeja Szwalbego. Ponadto w programie przewidziane koncerty i wykłady. Więcej informacji: TUTAJ

Poznaj Uniwersytet Kazimierza Wielkiego – jak drukować w 3D?
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego zaprasza na spotkanie warsztatowe dotyczące aspektów związanych z Inżynierią Odwrotną, skanowaniem i drukiem 3D, realizowanymi w Instytucie Mechaniki i Informatyki Stosowanej (IMIS) - Laboratorium Prototypowania Technicznego i Medycznego (inżynieria odwrotna UKW)

Program spotkania:
•    Przygotowanie do skanu 3D z przygotowaniem stanowiska,
•    Skan 3D różnymi metodami, skan obiektów małych i dużych,
•    Przetwarzanie i korekcja danych 3D, w oparciu o darmowe oprogramowanie,
•    Omówienie różnych technik druku 3D, z prezentacją przykładów,
•    Przygotowanie do druku 3D różnymi metodami, jak FDM, SLA, PolyJet,
•    Druk 3D z zastosowaniem trzech technik wytwarzania,
•    Oczyszczanie i prace wykańczające na przykładowych drukach,
•    Dyskusja i zakończenie warsztatów.

Spotkanie odbędzie się w Instytucie Mechaniki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przy ul. Kopernika 1 w Bydgoszczy -  pomieszczenie nr 304.

Warsztaty będą odbywać się w grupach maks. 15 osobowych po uprzednim zgłoszeniu na adres: zszczep@ukw.edu.pl. W przypadku osób indywidualnych wstęp bez ograniczeń.