logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Dbamy o zabytki. Po dachu czas na elewację




W budynku przy ul. Fordońskiej 156 kontynuowany będzie duży remont konserwatorski remont. Przez wiele lat służył jako hala produkcyjna bydgoskim stoczniowcom. Obiekt odzyskuje blask również dzięki miejskiej dotacji na zabytki.


Prace przy budynku dawnej stoczni rozpoczęły się latem ubiegłego roku. W pierwszej kolejności konieczne było rozebranie zniszczonego dachu. Wymieniono jego konstrukcję, poszycie i odtworzono  świetliki. Przemurowano i wzmocniono ściany szczytowe. Wszystkie prace były prowadzone pod nadzorem miejskiego konserwatora zabytków. Teraz realizowany ma być kolejny etap robót. W jego ramach zaplanowano renowację elewacji budynku biurowego oraz renowację elewacji hali stoczni. Inwestor oszacował koszt tych robót na 722 tysiące złotych. Miejskie wsparcie to 227  tysiące złotych. Prace mają rozpocząć się w najbliższych tygodniach. Inwestorem jest spółka Les Higiena  zajmująca się dystrybucją środków czystości i systemów higieny. Wstępnie inwestor zamierza zakończyć całe przedsięwzięcie w ciągu 2 lat. Część obiektu ma być zarezerwowana na inicjatywy mieszkańców.

Budynek przez wiele lat pełnił funkcję hali produkcyjnej bydgoskiej stoczni. Pochodzi on z końca XIX wieku. Jest jedynym elementem przypominającym o stoczniowej historii miasta. Stocznia i Fabryka Maszyn na Kapuściskach Małych powstała w 1887 roku. Położona była nad starorzeczem Brdy w pobliżu portu przeładunkowego. Do zakładu prowadziła  bocznicą kolejowa. W 1891 roku  przejęło ją  Bydgoskie Towarzystwo Żeglugi Holowniczej, które było największym przedsiębiorstwem żeglugi śródlądowej w mieście, a od 1920 roku jednym z większych w Polsce.

Warto wiedzieć
W tym roku miejskie dotacje na prace konserwatorskie trafią do właścicieli 20 nieruchomości. Koszt prac konserwatorskich w wiekowych budynkach szacowany jest na poziomie ponad 4,3 mln zł. Bydgoszcz znajduje się w gronie miast, które przeznaczają największą pule środków (1,5 mln zł)  na wsparcie właścicieli zabytkowych obiektów.  Z postępami prac w budynku dawanej stoczni można zapoznać się na dedykowanym profilu na portalu społecznościowym FB - TUTAJ

Fot. Materiały inwestora