logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Czerwcowa Explo Niedziela – przyjrzymy się logistyce




Poznaj logistyczną stronę NGL-Betrieb, części DAG Fabrik Bromberg, w której produkowano nitroglicerynę. W tę niedzielę, 25 czerwca, w godz. 10.00-16.00 zapraszamy do Exploseum, wstęp za darmo.


W PROGRAMIE:

• „Transport w Strefie NGL” – dowiedz się więcej, jak przewożono produkty w strefie produkcyjnej
• Poczuj na własnej skórze realia rzeczywistości II wojny światowej podczas specjalnego zwiedzania Stefy NGL wraz ze strażnikiem zakładowym
• Zajrzyj do miejsc niedostępnych na co dzień dla zwiedzających: zwiedzanie III Strefy (magazynowej) o pełnych godzinach 12.00, 13.00, 14.00, 15.00 (wymagane obuwie i strój dostosowane do warunków leśnych)
• Zwiedź za darmo budynki 1133, 1137 i 1115.

Exploseum otwarto w 2011 r. Jest to placówka mieszcząca się w strukturze Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, prezentująca architekturę przemysłową III Rzeszy na obszarze DAG Fabrik Bromberg wraz z podziemną trasą turystyczną. Ekspozycje dotyczą historii koncernu DAG, którego założycielem był Alfred Nobel i fabryki będącej jednym z największych przedsiębiorstw zbrojeniowych hitlerowskich Niemiec na okupowanych ziemiach polskich. Exploseum należy do miejskiego Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła w Bydgoszczy TeH2O.

Budynki produkcyjne i magazynowe na terenie DAG Fabrik wznoszono najczęściej w konstrukcji szkieletowej, złożonej z żelbetowych slupów przekrytych rozłożystym, płaskim dachem. Przestrzenie międzysłupowe wypełniano cegłą. Zadaniem lekkich, ceglanych ścian było przejęcie w razie eksplozji fali uderzeniowej, co dawało szansę uniknięcia całkowitego zniszczenia budynku i możliwość przywrócenia produkcyjności w stosunkowo krótkim czasie. Dodatkowo do budynków szczególnie zagrożonych wybuchem wprowadzano tzw. ściany wydmuchowe – lekkie konstrukcje drewniano-szklane, zaś przekroje budynków i ukształtowanie otoczenia za pomocą nasypów ziemnych koncypowano w taki sposób, aby fala uderzeniowa kierowała się w stronę ściany wydmuchowej, a po jej zniszczeniu – ku górze. Nasypy pełniły dodatkowo funkcję maskującą.