logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Chronimy pszczoły – projekt BeePathNet będzie dalej promował miejski miód




Miasto Bydgoszcz bierze aktywny udział w międzynarodowym projekcie BeePathNet. Ma on na celu promocję pszczelarstwa oraz ochronę pszczół. W Budapeszcie odbyło się spotkanie rozpoczynające drugą fazę projektu. Miasto Bydgoszcz pochwaliło się badaniami bydgoskich miodów.


Miasto Budapeszt gościło w dniach 12 -14 lutego br. partnerów projektu o akronimie BeePathNet pod nazwą „Budowanie i łączenie miast świadomych roli pszczół w Europie” (Building and Connecting Urban Bee-aware Cities in Europe). Celem spotkania było podsumowanie zakończonej pierwszej fazy projektu. Partnerzy m.in. z Lublany, Ceseny i Budapesztu podzielili się i doświadczeniami i wnioskami, z których jednoznacznie wynika, że uprawianie pszczelarstwa w warunkach miejskich jest możliwe. W niektórych miastach miód miejski stał się swoistym znakiem rozpoznawczym. Dzięki tym wszystkim działaniom udało się także otrzymać dofinansowanie na wejście w drugą fazę projektu. W związku z tym Bydgoszcz przez kolejne dwa lata będzie rozwijała ideę pszczelarstwa miejskiego we współpracy międzynarodowej.

Spotkanie w Budapeszcie poza podsumowaniem tego co udało się zrobić na rzecz pszczół było także rozpoczęciem kolejnego etapu projektu z europejskiego programu URBACT. Miasta partnerskie wyznaczyły nowe priorytety. Zaplanowano cykl szkoleń dla interesariuszy, którzy działają na rzecz rozwoju pszczelarstwa w miastach partnerskich. Pierwsze takie szkolenie odbędzie się w kwietniu, w Słowenii.  Ponadto, miasto Bydgoszcz zadeklarowało dalszą realizację promocji pszczelarstwa miejskiego oraz działań edukacyjnych na rzecz ochrony pszczół. Dla uczestników spotkania była to także idealna okazja by przekonać się w jaki sposób Budapeszt skutecznie promuje miód i pracowite pszczoły, tworząc przy tym markę miasta.

Warto dodać, że Bydgoszcz w ramach projektu przeprowadziło badania, które wykazały, że bydgoski miód jest bezpieczny i wolny od toksyn. Więcej informacji znajduje się w artykule Chrońmy pszczoły – projekt BeePathNet. Miód miejski wolny od toksyn

Cały opis projektu wraz z dotychczasowymi działaniami opisany jest TUTAJ.