logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Chiński Mur, Koloseum, Przystań i Most Uniwersytecki
Co łączy te obiekty? W piątek, 17 marca, połączy je kolor i projekt Global Greening. W ten sposób Bydgoszcz włączy się w obchody Dnia św. Patryka, czyli narodowego święta Irlandii.


W 13 polskich miastach z okazji Dnia Świętego Patryka wybrane obiekty zostana podświetlone na zielono. Do projektu Global Greening przyłączy się wiele znanych miejsc na całym świecie, m.in. Empire State Building w Nowym Jorku, Koloseum w Rzymie, Wielki Mur Chiński i Pomnik Chrystusa w Rio de Janeiro.

Do grona tych miast dołącza także Bydgoszcz - o godz. 18.15 na zielono podświetlony zostanie most Uniwersytecki, a o godz. 20 - Przystań Bydgoszcz.

Zachęcamy bydgoszczan do udostępniania w mediach społecznościowych zdjęć z podświetlonym mostem – hashtagiem stosownym do oznaczania udziału w inicjatywie Global Greening z okazji Dnia św. Patryka jest #SPD17.

Do popularność Dnia św. Patryka i kultury irlandzkiej w Polsce przyczyniają się silne więzi międzyludzkie pomiędzy Irlandią a Polską. W Irlandii mieszka około 150 tysięcy Polaków. Co roku organizowany jest Festiwal Polska Éire, który podkreśla wkład, jaki polska społeczność wnosi w życie Irlandii oraz jest świętem przyjaźni polsko-irlandzkiej.

Warto wiedzieć:

W 2015 roku wartość dwustronnej wymiany handlowej pomiędzy Irlandią a Polską wyniosła 3 miliardy euro i rośnie co roku o ponad 15 proc. Co tydzień odbywa się ponad 60 lotów pomiędzy Irlandią a 11 polskimi miastami. Z Bydgoszczy można bezpośrednio dolecieć do Dublina.