logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Bydgoskie marce - nowa książka Jerzego Brukwickiego




To połączenie kalendarium historycznego i przewodnika po najważniejszych wydarzeniach z historii Bydgoszczy, a także kalendarza do samodzielnego uzupełniania – Miejskie Centrum Kultury wydało niezwykłą książkę Jerzego Brukwickiego pt. „Bydgoskie marce 1920 – 1981 – 2020”. Można ją bezpłatnie odebrać w Bydgoskim Centrum Informacji, w MCK-u i na barce Lemara.


Książka Jerzego Brukwickiego to ponad sto stron rzetelnie udokumentowanej historii Bydgoszczy, a raczej jej szczególnych fragmentów związanych z wydarzeniami marca 1920 i 1981. Książka wydana została w formie kalendarium – ważne daty opatrzone są opisem wydarzeń, do których nierzadko dodane są archiwalne zdjęcia, przedruki z dawnej prasy, plakaty i rysunki, afisze teatralne, a także okładki czasopism. Są zdjęcia dzieł sztuki, są i rysunki satyryczne. 

Książka Brukwickiego to kalendarz na jeden miesiąc – marzec 2020 z możliwością podróży w czasie do 1920 roku i do 1981. Bo każdy pojedynczy dzień marca opisany jest w tych trzech płaszczyznach czasowych. Jest i miejsce na przyszłość – puste pola pozostawione do zapisków, planów i ważnych spraw przez właściciela książki. 

 „Bydgoskie marce” można bezpłatnie odebrać w: siedzibie Miejskiego Centrum Kultury, na barce Lemara oraz w Bydgoskim Centrum Informacji. 

Ze wstępu autora: 

"Niezbędne stały się kalendarze, które pomagały opanować człowiekowi zamęt i rozgardiasz upływającego czasu wyznaczanego przez godziny, dni, miesiące, lata. Warto się im uważnie przyjrzeć, poświęcić trochę ciekawości.

Polskie dzieje wyróżniają się zauważalnym dla ich obserwatora wyjątkowym natężeniem zrywów patriotycznych i walk o niepodległość, rocznic w określonych miesiącach: marcu, czerwcu, sierpniu, listopadzie, grudniu. Śmiało możemy je nazwać „polskimi miesiącami”. W nieodległej przeszłości był Czerwiec 1956, Marzec 1968, Grudzień 1970, Czerwiec 1976, Sierpień 1980, Grudzień 1981, Czerwiec 1989. Dla Bydgoszczy tym szczególnym miesiącem bogatym w wydarzenia o wadze historycznej stał się marzec. Informacje o tym, co działo się w marcu 1981 roku w mieście nad Brdą, znalazły się w przekazach prasowych, radiowych i telewizyjnych najważniejszych agencji dziennikarskich nieomal w każdym zakątku świata. Były to wyjątkowe chwile w dziejach powojennej Polski, które miały znaczący wpływ na tworzenie się zbiorowej świadomości i historycznej podświadomości Polek i Polaków. O ich uwarunkowaniach i klimacie chcemy przypomnieć w roku setnej rocznicy powrotu Bydgoszczy do macierzy. Stąd w naszej publikacji kalendaria z marca 1920, 1981 i 2020 roku. To ostatnie będziemy mogli zapełnić osobiście, zanotować w nim wydarzenia dni dobrych i nieszczególnych, sukcesy i rozczarowania, rzeczy ważne i błahe, przeczytane książki, wysłuchane koncerty, zobaczone spektakle teatralne i operowe, wystawy, filmy, zapisać „ku pamięci” udane spotkania, rozmowy, spacery. Oby tych dobrych, przyjemnych wydarzeń w bieżącym roku i następnych latach było jak najwięcej".