logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Ambitne cele na Sportowej: inwestycje i awans do ekstraligi
ŻKS Polonia Bydgoszcz zyska w najbliższych latach jeszcze większe wsparcie miasta, które umożliwi mu powrót do najwyżej klasy rozgrywek. Wkrótce ruszą też pierwsze prace związane z przebudową stadionu. List intencyjny określający zakres wsparcia dla klubu podpisali w środę (10 października) prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski oraz prezes klubu, Jerzy Kanclerz.


Zgodnie z zawartym porozumieniem miasto zapewni wsparcie finansowe w szkoleniu i udziale w rozgrywkach ligowych w następujących kwotach: 1 mln za udział w II lidze, 1,5 mln za udział w I lidze, 2 mln za udział w Ekstralidze. Wsparcie to może zostać zwiększone o pół miliona złotych na wniosek prezesa klubu deklarującego awans do wyższej klasy rozgrywek. Dodatkowo miasto pokrywać będzie w formie dotacji koszty mediów w części dotyczącej działalności sportowej.

Modernizacja – pierwsze prace

Miasto zobowiązało się również do modernizacji stadionu Polonii uzgadniając jej zakres i terminy z klubem. Pierwsze prace rozpoczną się jeszcze w tym miesiącu. Przekazany został już plac budowy firmie, która jest odpowiedzialna za rozbiórkę budynków kolidujących z rozbudową stadionu. Kolejnym etapem będą prace  przy modernizacji trybuny B. Po modernizacji stadion ma lepiej odpowiadać potrzebom żużlowców i kibiców. Trybuna będzie posiadała nową strefę gastronomiczną, poprawi się baza sportowa. Powstaną nowe boksy dla zawodników. Kolorystyka ma nawiązywać do tradycyjnych biało-czerwonych barw Polonii. Trybuny będą przybliżone do toru co pozwoli to widzom  lepiej obserwować zmagania sportowców na torze i boisku.

- Żużlowe tradycje zobowiązują – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Liczę, że z tak solidnym i doświadczonym partnerem jak prezes Jerzy Kanclerz uda się znów osiągać sportowe sukcesy. Oczekują tego od nas mieszkańcy. Wcześniej zapadła decyzja o modernizacji stadionu. Zależy nam, by tętnił on życiem.

Powrót do Ekstraligi

Jednocześnie władze klubu zadeklarowały najpóźniej do 2023 roku powrót do najwyższej klasy rozgrywkowej. Podjęte mają zostać również działania zapewniające skuteczną promocję sportu żużlowego, gwarantujące wzrost liczby kibiców na trybunach. Klub podejmie też działania w celu cyklicznej organizacji turnieju o randze międzynarodowej – Kryterium Asów.

Krótka historia

Stadion Polonii Bydgoszcz im. Józefa Piłsudskiego ma bardzo bogatą tradycję. Kiedyś pełnił funkcję stadionu miejskiego, a jego otwarcia dokonał sam prezydent RP Stanisław Wojciechowski. Uroczyste otwarcie miało miejsce   3 sierpnia 1924 roku, jednak pierwsze mecze zaczęto na nim rozgrywać dopiero dwa lata później. Najpierw było to obiekt typowo piłkarski  i lekkoatletyczny. Do czasu, aż zawarczały na nim pierwsze żużlowe motocykle.Warto wiedzieć

W niedzielę podczas w turnieju "Asy dla Tomasza Golloba” zmagania czołowych żużlowców świata obserwowało 10 tysięcy kibiców.  Na torze najlepszy okazał się Tai Woffinden. Brytyjczyk dzień wcześniej wywalczył już po raz trzeci tytuł Indywidualnego Mistrza Świata na żużlu.  Główny bohater Tomasz Gollob podczas prezentacji dziękował wszystkim za przybycie. Kibice  odwdzięczyli się naszemu mistrzowi owacją na stojąco.