logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

98 rocznica Powrotu Bydgoszczy do Macierzy – będzie huczne świętowanie




Jan Maciaszek, Władysław Paciorkiewicz, Wanda Rolbieska i Józef Tomaszewski będą symbolicznymi bohaterami obchodów 98. rocznicy powrotu Bydgoszczy w granice Polski. Na Starym Rynku stanie karuzela wiktoriańska, odbędą się inscenizacje historyczne mnóstwo innych atrakcji dla mieszkańców.


Karuzela wiktoriańska, która stanie na Starym Rynku z okazji uroczystych obchodów 98. rocznicy powrotu Bydgoszczy w granice Polski to jedyna taka karuzela w Polsce. W sobotę 20 stycznia od samego rana atrakcja kręcić będzie młodszych i starszych mieszkańców bez jakichkolwiek opłat.

Rok 2018 świętowany będzie w Bydgoszczy jako Rok Dziedzictwa Przemysłowego, dlatego w trakcie obchodów zaakcentowane zostaną historie osób przedsiębiorczych i twórczych. Podczas imprezy spotkać będzie można: wynalazcę i konstruktora Władysława Paciorkiewicza oraz założycielkę Gimnazjum Żeńskiego Wandę Rolbieską, Józefa Tomaszewskiego – przedwojennego właściciela Bydgoskiej Wytwórni Mydła, oraz Jana Maciaszka – prawnika, prezydenta Bydgoszczy.

Wszystko odbędzie się tradycyjnie już – w formie inscenizacji historyczne (początek o godz. 13.00 na Starym Rynku). Odtworzone zostanie m. in. uroczyste przekazanie klucza do miasta przez Hugona Wolffa zwierzchniej władzy Janowi Maciaszkowi. Będzie można posłuchać także ich oryginalnych przemówień.

Będzie można także spróbować  „Maciaszków”, ciasteczek wypiekanych  w ZPP Ostromecko. To ciastka w kształcie kluczyków, nawiązujące do postaci pierwszego polskiego prezydenta Bydgoszczy – Jana Maciaszka. W kilku punktach Starego Rynku spotkać będzie można historyczne postaci, przy których czekać będą zagadki związane z dziejami miasta. Upominki zostaną wręczone każdemu, kto rozwiąże je wszystkie.

Ostatnią atrakcją podczas krótkiej inscenizacji historycznej styczniowego popołudnia będzie wyjątkowy Bieg Bydgoskich Restauratorów. Udział w wyścigu kelnerów i barmanów wezmą przedstawiciele lokali restauracyjnych i pubów znajdujących się na Starym Rynku. Reprezentanci lokali będą musieli przemierzyć płytę rynku z lampką szampana na kelnerskiej tacy.

Z kolei w Miejskim Centrum Kultury zaplanowano potańcówkę w stylu retro. Tancerzon przygrywać będzie zespół Kontrabus ( sobota, godz. 19.00, sala kinowo-widowiskowa MCK, wstęp: 10 zł; dla dwojga: 15 zł). Muzyka folk w wydaniu zespołu zbuduje wyjątkowy klimat, który porwie do tańca publiczność w rytm skocznych melodii.