logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

77 lat od masowych deportacji na Sybir




To jedna z najtragiczniejszych dat w historii polskiego narodu. 10 lutego 1940 r. władze sowieckie wywiozły do północnych obwodów Rosji i na zachodnią Syberię ok. 140 tys. Polaków.


W niedzielę, 12 lutego, w 77.rocznicę tamtych wydarzeń bydgoszczanie modlili się w Sanktuarium Nowych Męczenników na bydgoskich Wyżynach. W czasie mszy słowo wygłosił ks. kanonik Kazimierz Drapała, kapelan jednego z kół Sybiraków.

Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod Pomnik Ofiar Sybiru usytuowany obok świątyni. Tam złożone zostały wiązanki kwiatów więźniowie oraz przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, kościelnych i wojskowych. Wieniec w imieniu prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego złożył zastępca prezydenta Mirosław Kozłowicz.

Wydarzenia sprzed ponad 70 lat przypomniał w kilku słowach Mirosław Myśliński, prezes zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Bydgoszczy. Mówił o tym, w jak brutalny sposób NKWD przeprowadzało  deportacje, z reguły wyrzucając z domów w środku bez żadnych informacji, dokąd pojadą i co ich tam czeka. A czekał głód, mróz, nierzadko śmierć. Kolejne deportacje przeprowadzono w kwietniu i czerwcu 1940 r., a ostatnią – pod koniec maja 1941 r. Według szacunków NKWD łącznie wywieziono ok. 340 tys. Polaków. Co dziesiąty poniósł śmierć w syberyjskiej tajdze. Jednak zdaniem polskich historyków, sowieckie represje w latach 1940-41 dotknęły prawie milion naszych rodaków.