logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

70-lecie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2




Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 obchodzi 70-lecie istnienia. Od 20 lat z kolei ośrodek ma swojego patrona, gen. Stanisława Maczka.


Z tej okazji w piątek, 31 marca, odbyła się jubileuszowa uroczystość. Rozpoczęła ją msza święta w kościele pw. Matki Boskiej Królowej Męczenników w Fordonie. Po mszy akademia z udziałem obecnych i byłych wychowanków, ich rodziców, pracowników ośrodka i emerytów oraz szerokim gronem zaproszonych gości odbyła się w Parku Aktywnej Rehabilitacji i Sportu przy Centrum Onkologii. Prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego reprezentowała zastępca Anna Mackiewicz.

Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 im. generała Stanisława Maczka to placówka edukacyjna dla dzieci i młodzieży niesłyszącej. Historia ośrodka rozpoczęła się 1 marca 1947 roku, kiedy to w Zespole Pałacowo-Parkowym w Ostromecku otwarto Zakład Głuchych. W jego skład wchodziły szkoła i internat; zakład miał kształcić dzieci i młodzież z całego regionu bydgoskiego. Szkoła mieściła się w tzw. Pałacu Starym, a internat w Pałacu Nowym. Obiekty te trzeba było wyremontować po zniszczeniach wojennych i przystosować do potrzeb dydaktyczno-wychowawczych. W latach 1949-60 zawód zdobyło 84 wychowanków.

Od roku szkolnego 1962/63, z braku należytych pomieszczeń odpowiadających warunkom higieny pracy, warsztaty szkoleniowo – produkcyjne ulegają stopniowej likwidacji, która całkowicie nastąpiła w końcu roku szkolnego 1964/65. Budowę nowego obiektu rozpoczęto w 1989 roku w dzielnicy Nowy Fordon. Na czas budowy placówkę z Ostromecka przeniesiono na trzy lata do obiektu zastępczego w Bydgoszczy. Wraz z początkiem roku szkolnego 1993/94 ośrodek zaczął funkcjonować w nowym obiekcie przy ulicy Akademickiej. Jednocześnie powołano następujące jednostki organizacyjne: przedszkole, szkołę podstawową, szkołę zawodową – o kierunkach kształcenia elektronicznym i krawieckim oraz internat. Z początkiem roku szkolnego 1996/97 rozpoczęło działalność Technikum dla Młodzieży Słabo Słyszącej i Niesłyszącej, kształcące młodzież w zawodach: technik elektronik i technik odzieżowy.

Obecnie w strukturach ośrodka są: szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła przysposabiająca do pracy, szkoła zawodowa, liceum, technikum, szkoła policealna, internat oraz realizowany jest program wczesnego wspomagania rozwoju dziecka (od momentu zdiagnozowania niepełnosprawności u dziecka do czasu podjęcia przez nie nauki w szkole podstawowej).