logo miasta - trzy kolorowe spichrze

1% ważny dla bydgoskich organizacji pozarządowych
Już dzisiaj zachęcamy wszystkich do przekazania swojego jednego procenta na rzecz bydgoskich organizacji pozarządowych. Dzięki hojności podatników instytucje działające na terenie naszego miasta otrzymają wsparcie finansowe na swoją działalność.


Zbliża się okres rozliczeń podatkowych. Od 16 lat podatnicy mają możliwość przekazywania 1% swojego podatku z deklaracji rocznej PIT na rzecz dowolnie wybranej organizacji pożytku publicznego. Należy dodać, że jest to jeden procent od kwoty przeznaczonej dla Urzędu Skarbowego. To oznacza, że podatnika nic nie kosztuje przekazanie tych środków na wsparcie organizacji działających pro publico bono. Wspieranie bydgoskich organizacji pozarządowych jest ważne nie tylko dla samych organizacji, ale także dla bydgoszczan, którzy korzystają z ich oferty i wsparcia.

Od 1 stycznia 2019 roku nastąpiła w Polsce zmiana w dokonywaniu rozliczeń podatków za 2018 rok. Usługa Twój e-PIT polega m.in. na braku konieczności samodzielnego wypełniania swojego zeznania podatkowego PIT-37 i PIT-38.  Od nowego roku wystarczy zapoznać się z wypełnionym przez Administrację Skarbową zeznaniem. W przygotowanym zeznaniu pojawią się automatycznie także dane dotyczące organizacji pożytku publicznego, której został przekazany 1% w ubiegłym roku. Podatnicy, którzy w zeszłorocznej deklaracji wskazali na organizację pozarządową z naszego miasta nie muszą dokonywać żadnych korekt. 30 kwietnia (lub wcześniej w przypadku akceptacji przygotowanego przez US zeznania) rozliczenie przygotowane przez Urząd Skarbowy zostanie uznane za złożone i jeden procent trafi na konta bydgoskich stowarzyszeń i instytucji. Każdy z rozliczających się z fiskusem ma czas do 30 kwietnia, by złożyć swoje zeznanie podatkowe lub dokonać zmian w automatycznie wypełnionym picie w ramach usługi Twój e-PIT.

Miasto Bydgoszcz prowadzi starania by jak najwięcej bydgoszczan wspierało swoim 1% organizacje pożytku publicznego, które funkcjonują w naszym mieście. Dzięki tym funduszom mogą one rozwijać swoją działalność, która służy różnym grupom społecznym i zawodowym. Bydgoskie NGO'sy posiadające status organizacji pożytku publicznego m.in. organizują bezpłatne punkty konsultacyjne (m.in. prawne, psychologiczne, księgowe), pomagają w opiece nad osobami niepełnosprawnymi, chorymi, starszymi. Ponadto organizują kolonie, wycieczki, turnusy rehabilitacyjne, prowadzą świetlice środowiskowe i terapeutyczne.

Urząd miasta prowadzi BYDGOSKI BANK DANYCH "III SEKTOR". Listę bydgoskich organizacji pozarządowych, które widnieją w tej bazie można znaleźć TUTAJ.

Ogólnopolska wyszukiwarka organizacji pożytku publicznego znajduje się TUTAJ.

Warto wiedzieć:
Od kilku lat w mieście prowadzona jest akcja happeningowa pt. „ Mój 1 procent zostaje w Bydgoszczy”. Akcję promuje także żywy obraz jednego procenta tworzony w różnych miejscach Bydgoszczy (2016: Stary Rynek, 2017: Wyspa Młyńska, 2018: Rynek w Starym Fordonie). Żywy obraz tworzyli przede wszystkim uczniowie bydgoskich szkół, wolontariusze, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz senioralnych.